united kingdom
ukraine

Świadczenia osób uprawiających rybołówstwo morskie na przeprowadzanie zabiegów hodowlanych na wodach morskich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŻEGLUGI
z dnia 29 sierpnia 1971 r.
w sprawie świadczeń osób uprawiających rybołówstwo morskie na przeprowadzanie zabiegów hodowlanych na wodach morskich. *

Na podstawie art. 34 ust. 2 ustawy z dnia 21 maja 1963 r. o rybołówstwie morskim (Dz. U. z 1963 r. Nr 22, poz. 115 i z 1970 r. Nr 3, poz. 14) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zabiegi hodowlane mające na celu ochronę rybostanu przeprowadza się na następujących obszarach wód morskich:
1)
na Zalewie Wiślanym i Zalewie Szczecińskim,
2)
w części Zatoki Gdańskiej zamkniętej linią łączącą cypel Hel z punktem styku polsko-radzieckiej granicy państwowej,
3)
na polskim morzu terytorialnym i obszarach polskiej strefy rybołówstwa morskiego.
2.
Zabiegi hodowlane obejmują zarybianie oraz wszelkie inne czynności zmierzające do zachowania i rozwoju zasobów rybnych.
§  2.
1.
Osoby prawne i fizyczne, uprawiające rybołówstwo morskie jako działalność gospodarczo-zarobkową na obszarach wód morskich określonych w § 1 ust. 1, obowiązane są do ponoszenia świadczeń pieniężnych na prowadzenie zabiegów hodowlanych.
2.
Środki potrzebne na każdy rok kalendarzowy na wykonanie zabiegów hodowlanych oraz wysokość świadczeń ponoszonych przez osoby prawne i fizyczne, o których mowa w ust. 1, ustala corocznie Komisja Ogólnobranżowa, działająca przy Zjednoczeniu Gospodarki Rybnej.
3.
Wysokość przewidzianych w ust. 1 świadczeń osób prawnych i fizycznych nie może przekroczyć 5% wartości złowionych ryb słodkowodnych i dwuśrodowiskowych, z wyjątkiem chwastu rybnego. Gatunki ryb zaliczane do chwastu rybnego ustalają na każdy rok kalendarzowy urzędy morskie w uzgodnieniu z Morskim Instytutem Rybackim. Wartość złowionych ryb określa się według obowiązujących cen skupu.
4.
Świadczenia pieniężne na prowadzenie zabiegów hodowlanych z tytułu uprawiania przez osoby fizyczne rybołówstwa morskiego w celach sportowych ponosi Polski Związek Wędkarski corocznie w wysokości ustalonej przez Komisję Ogólnobranżową wymienioną w ust. 2.
§  3.
Przy ustalaniu wysokości świadczeń na prowadzenie zabiegów hodowlanych bierze się pod uwagę sytuację biologiczną wód morskich wymienionych w § 1 ust. 1, ilość odławianych ryb stanowiących podstawę do ustalania wysokości świadczeń, udział poszczególnych osób prawnych i fizycznych w połowach ryb oraz inne czynniki wpływające na potrzeby w zakresie stosowania zabiegów hodowlanych.
§  4.
Nie ponoszą świadczeń na przeprowadzanie zabiegów hodowlanych instytuty naukowo-badawcze i szkoły wyższe uprawiające rybołówstwo morskie dla celów naukowo-badawczych i doświadczalnych oraz szkoły rybołówstwa morskiego uprawiające rybołówstwo dla celów szkoleniowych.
§  5.
Wpłat należnych z tytułu świadczeń na rzecz zabiegów hodowlanych dokonuje się na konto Zjednoczenia Gospodarki Rybnej lub innej instytucji wskazanej przez Zjednoczenie Gospodarki Rybnej za okresy kwartalne do końca miesiąca następującego po każdym kwartale.
§  6.
Środki uzyskane ze świadczeń na zabiegi hodowlane nie mogą być wykorzystywane na inne cele niż określone w § 1 ust. 2.
§  7.
Traci moc rozporządzenie Ministra Żeglugi z dnia 8 października 1964 r. w sprawie świadczeń osób uprawiających rybołówstwo morskie na przeprowadzanie zabiegów hodowlanych na wodach morskich (Dz. U. Nr 40, poz. 274).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 1971 r.
*Rozporządzenie utraciło częściowo podstawę prawną z dniem 22 czerwca 1996 r. na skutek uchylenia ustawy z dnia 21 maja 1963 r. o rybołówstwie morskim (Dz.U.63.22.115) przez art. 45 ust. 2 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o rybołówstwie morskim (Dz.U.96.34.145).

Zmiany w prawie

Rząd przyjął projekt ustawy likwidującej Centralną Informację Emerytalną

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, który umożliwi użytkownikom aplikacji mObywatel dostęp do danych o prognozowanej emeryturze – poinformowało we wtorek Ministerstwo Cyfryzacji. Projekt zakłada też uchylenie ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej.

Grażyna J. Leśniak 20.05.2025
Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1971.24.222

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Świadczenia osób uprawiających rybołówstwo morskie na przeprowadzanie zabiegów hodowlanych na wodach morskich.
Data aktu: 29/08/1971
Data ogłoszenia: 30/09/1971
Data wejścia w życie: 01/10/1971