united kingdom
ukraine

Warunki i tryb usprawiedliwiania niestawiennictwa z powodu choroby uczestników procesu w sprawach karnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW SPRAWIEDLIWOŚCI, OBRONY NARODOWEJ ORAZ ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 24 października 1970 r.
w sprawie warunków i trybu usprawiedliwiania niestawiennictwa z powodu choroby uczestników procesu w sprawach karnych.

Na podstawie art. 102 § 4 Kodeksu postępowania karnego oraz art. VI § 2 Przepisów wprowadzających Kodeks postępowania karnego zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Niestawiennictwo z powodu choroby na wezwanie sądu albo organu prowadzącego śledztwo lub dochodzenie: oskarżonego, świadka, oskarżyciela prywatnego, oskarżyciela posiłkowego, powoda cywilnego, przedstawiciela społecznego, pełnomocnika nie będącego adwokatem, biegłego i tłumacza usprawiedliwia się zaświadczeniem wystawionym przez:
1)
lekarza sądowego;
2)
ordynatora oddziału szpitala (innego zakładu opieki zdrowotnej zamkniętej), w którym osoba wezwana przebywa na leczeniu.
2.
Niestawiennictwo z powodu choroby uczestników postępowania karnego wymienionych w ust. 1, będących żołnierzami w czynnej służbie wojskowej albo innymi osobami uprawnionymi do korzystania z wojskowej pomocy leczniczej lub z pomocy leczniczej służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, usprawiedliwia się również zaświadczeniem wystawionym odpowiednio przez właściwego lekarza wojskowego lub właściwego lekarza służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
§  2.
1.
Funkcję lekarza sądowego pełni lekarz wyznaczony przez kierownika organu do spraw zdrowia prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej w porozumieniu z prezesem sądu powiatowego.
2.
Lekarzem sądowym może być tylko lekarz wykonujący zawód w danym powiecie (mieście, dzielnicy), zatrudniony w państwowej jednostce organizacyjnej w wymiarze co najmniej pięciu godzin dziennie. Lekarzem sądowym może być w szczególności inspektor do spraw orzecznictwa lekarskiego, ordynator szpitala (innego zakładu opieki zdrowotnej zamkniętej), kierownik przychodni albo inny lekarz mający doświadczenie w sprawach orzecznictwa o czasowej niezdolności do pracy, orzecznictwa inwalidzkiego lub orzecznictwa potrzebnego dla Państwowego Zakładu Ubezpieczeń.
3.
Kierownik powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) przychodni obwodowej zawiera z lekarzem sądowym umowę o pracę za wynagrodzeniem ryczałtowym, ustalonym na podstawie przepisów o uposażeniu lekarzy zatrudnionych w zakładach społecznych służby zdrowia.
§  3.
1.
Kierownik organu do spraw zdrowia prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej w porozumieniu z prezesem sądu powiatowego ustala liczbę lekarzy sądowych dla danego powiatu (miasta, dzielnicy) oraz teren ich działania.
2.
Liczba lekarzy sądowych powinna być w miarę możności dostosowana do potrzeb terenu, przy uwzględnieniu zasady, że lekarz sądowy jest obowiązany codziennie w dni powszednie w określonych godzinach przyjmować osoby ubiegające się o zaświadczenie, a w razie ich obłożnej choroby odwiedzać je w domu w dniu wezwania, oraz przy zapewnieniu zastępstwa lekarza sądowego w razie jego choroby lub nieobecności przez innego lekarza sądowego.
§  4.
1.
Listę lekarzy sądowych ogłasza się w dzienniku urzędowym wojewódzkiej rady narodowej na wniosek organu do spraw zdrowia prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej oraz wywiesza w lokalach sądów, prokuratur i powiatowych komend Milicji Obywatelskiej oraz zespołów adwokackich, jak również w zakładach opieki zdrowotnej otwartej, przeznaczonych dla ogółu ludności.
2.
Na liście lekarzy sądowych podaje się: imię i nazwisko lekarza sądowego, dni, godziny i miejsce przyjęć, teren jego działania oraz ewentualnie numer jego telefonu. Dni i godziny przyjęć powinny być uzgodnione z prezesem sądu powiatowego.
§  5.
1.
Lekarz sądowy jest obowiązany:
1)
zbadać osobiście każdą zamieszkałą na terenie jego działania osobę ubiegającą się o zaświadczenie stwierdzające niemożność stawienia się na wezwanie sądu albo organu prowadzącego śledztwo lub dochodzenie i wydać orzeczenie;
2)
prowadzić według ustalonego wzoru rejestr osób zgłaszających się po zaświadczenie;
3)
wpisać treść wydanego orzeczenia do karty choroby;
4)
w razie stwierdzenia niemożności stawienia się na wezwanie - wystawić zaświadczenie na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik do rozporządzenia;
5)
przesłać odpis wydanego przez siebie orzeczenia do przychodni (ośrodka zdrowia), właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o zaświadczenie, lub do przychodni przyzakładowej albo międzyzakładowej, właściwej dla zakładu pracy, w którym osoba ta jest zatrudniona.
2.
W nagłych wypadkach lekarz sądowy może orzec o stanie zdrowia osoby zamieszkałej poza terenem jego działania i wydać zaświadczenie; wówczas odpis swego orzeczenia przesyła ponadto lekarzowi sądowemu właściwemu według miejsca zamieszkania zbadanej osoby.
3.
Dokumentem uprawniającym do przeprowadzenia badania lekarskiego jest wezwanie sądu w sprawie karnej albo organu prowadzącego śledztwo lub dochodzenie.
§  6.
Przeprowadzenie badania przez lekarza sądowego i wystawienie zaświadczenia nie podlega opłacie.
§  7.
Zakłady służby zdrowia są obowiązane udostępnić lekarzowi sądowemu dokumentację lekarską z przebiegu leczenia osoby ubiegającej się o zaświadczenie.
§  8.
1.
Powiatowe (miejskie, dzielnicowe) przychodnie obwodowe:
1)
dostarczają lekarzom sądowym lokali (w miarę możności zaopatrzonych w telefon) oraz oddają do ich dyspozycji środki lokomocji dla odwiedzenia obłożnie chorych w domu lub wypłacają zwrot faktycznie poniesionych kosztów przejazdów odbytych w tym celu;
2)
zaopatrują lekarzy sądowych w formularze zaświadczeń, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 4.
2.
Ordynatorów oddziałów szpitali (innych zakładów opieki zdrowotnej zamkniętej) zaopatrują w formularze zaświadczeń, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 4 - te szpitale (zakłady).
§  9.
Nadzór nad działalnością lekarzy sądowych sprawują organy do spraw zdrowia i opieki społecznej prezydiów powiatowych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych.
§  10.
Przepisy § 5 ust. 1 pkt 1, 3 i 4 i ust. 3 oraz § 6 i 7 stosuje się odpowiednio przy wydawaniu zaświadczeń przez lekarzy, o których mowa w § 1 ust. 2.
§  11.
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości i Ministra Zdrowia z dnia 7 września 1959 r. w sprawie zasad i trybu usprawiedliwiania niestawiennictwa z powodu choroby uczestników procesu w sprawach karnych (Dz. U. Nr 55, poz. 331),
2)
rozporządzenie Ministrów Obrony Narodowej, Sprawiedliwości, Spraw Wewnętrznych oraz Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 5 grudnia 1961 r. w sprawie zasad i trybu usprawiedliwiania niestawiennictwa z powodu choroby uczestników postępowania karnego w sprawach podlegających właściwości sądów wojskowych oraz usprawiedliwiania niestawiennictwa żołnierzy w sprawach karnych podlegających właściwości sądów powszechnych (Dz. U. Nr 61, poz. 338).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 1 miesiąca od dnia ogłoszenia.

Załącznik

(Stempel podłużny zakładu służby

zdrowia lub jednostki wojskowej)

....................

(data)

ZAŚWIADCZENIE Nr.....

Na podstawie wyników badania lekarskiego, przeprowadzonego

dnia ..........................................................

zaświadcza się, że ob. ........................................

syn (córka) .................... urodzony(a) dnia .............

zamieszkały(a) w ................. przy ul ....................

nr ......... m. ....... jest chory(a) (nr statystyczny choroby

...................) i wskutek tego nie może stawić się w dniu

...............................................................

na wezwanie ...................................................

w sprawie .....................................................

Przypuszczalny okres niemożności stawienia się z powodu choroby

na wezwanie ...................................................

...........................

(stempel i podpis lekarza)

Zmiany w prawie

Rząd przyjął projekt ustawy likwidującej Centralną Informację Emerytalną

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, który umożliwi użytkownikom aplikacji mObywatel dostęp do danych o prognozowanej emeryturze – poinformowało we wtorek Ministerstwo Cyfryzacji. Projekt zakłada też uchylenie ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej.

Grażyna J. Leśniak 20.05.2025
Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1970.27.218

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki i tryb usprawiedliwiania niestawiennictwa z powodu choroby uczestników procesu w sprawach karnych.
Data aktu: 24/10/1970
Data ogłoszenia: 10/11/1970
Data wejścia w życie: 11/12/1970