Sposób ściągania wkładek na rzecz Funduszu Bezrobocia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 2 lipca 1932 r.
w porozumieniu z Ministrami: Spraw Wewnętrznych, Spraw Wojskowych, Skarbu, Przemysłu i Handlu i Komunikacji o sposobie ściągania wkładek na rzecz Funduszu Bezrobocia.

Na podstawie art. 30 ust. 2 punkt c) ustawy z dnia 18 lipca 1924 r. o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia w brzmieniu obwieszczenia Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 24 czerwca 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 58, poz. 555) zarządza się co następuje:
§  1.
Przedsiębiorstwa i zakłady pracy, na których w myśl art. 1 ust. 1 i art. 7 ustawy o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia oraz § 1 ust. 1 i § 2 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 57, poz. 546) ciąży obowiązek zabezpieczenia robotników na wypadek bezrobocia w Funduszu Bezrobocia, powinny zarejestrować się we właściwym zarządzie obowodowym funduszu bezrobocia, o ile tego obowiązku w myśl dotychczasowych przepisów jeszcze nie wykonały.

Zarejestrowanie się polega na zakomunikowaniu zarządowi obwodowemu funduszu bezrobocia danych, mających znaczenie dla ustalenia obowiązku zabezpieczenia na wypadek bezrobocia, zatrudnionych w zakładzie robotników oraz dla wciągnięcia zakładu do rejestru zakładów, objętych tym obowiązkiem, mianowicie: nazwy zakładu, jego adresu, charakteru, oraz ogólnej ilości zatrudnionych pracowników.

Przedsiębiorstwa i zakłady pracy prywatne, zatrudniające co najmniej 5 robotników lub też 5 robotników i pracowników umysłowych łącznie, powinny dokonać obowiązku zarejestrowania się w ciągu 2 tygodni od dnia ich uruchomienia.

Przedsiębiorstwa i zakłady pracy państwowe i samorządowe powinny dokonać obowiązku zarejestrowania się w terminie przewidzianym w § 5 rozporządzenia Rady Ministrów wymienionego w ust, 1 niniejszego paragrafu.

Przedsiębiorstwa i zakłady pracy, zatrudniające mniej niż 5 robotników lub też pięciu robotników i pracowników umysłowych łącznie, powinny dokonać obowiązku zarejestrowania się w ciągu 2 tygodni od dnia zatrudnienia co najmniej 5 robotników lub też 5 robotników i pracowników umysłowych.

Przedsiębiorstwa i zakłady pracy, zarejestrowane W myśl paragrafu niniejszego, obowiązane są w ciągu 2 tygodni zawiadomić właściwy zarząd obwodowy funduszu bezrobocia o ustaniu obowiązku zabezpieczenia na skutek unieruchomienia zakładu lub zmniejszenia liczby zatrudnionych poniżej 5.

§  2.
Przedsiębiorstwa i zakłady pracy wymienione w § 1 powinny zgłosić imiennie, według wzoru Nr. 1 dołączonego do niniejszego rozporządzenia, we właściwym zarządzie obwodowym funduszu bezrobocia, zatrudnionych oraz nowoprzyjętych przez nie robotników, podlegających obowiązkowi zabezpieczenia na wypadek bezrobocia.

Zgłoszenia wymienione w ustępie poprzednim powinny być dokonane:

a)
robotników zatrudnionych w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia-w ciągu 2 tygodni od wejścia w życie tego rozporządzenia;
b)
robotników nowoprzyjętych - w ciągu 2 tygodni od ich zatrudnienia.
§  3.
Przedsiębiorstwa i zakłady pracy wymienione w § 1 powinny nadsyłać właściwemu zarządowi obwodowemu funduszu bezrobocia imienne zawiadomienia, sporządzone według wzoru Nr. 2, dołączonego do niniejszego rozporządzenia o rozwiązaniu stosunku najmu pracy z robotnikami, co do których istniał obowiązek zgłoszenia przewidziany w § 2. Zawiadomienia te powinny być nadsyłane w ciągu dni 7 od dnia rozwiązania stosunku najmu pracy.
§  4.
Przedsiębiorstwa i zakłady pracy wymienione w § 1 obowiązane są zamieszczać w księgach płac, względnie w wykazach wypłat (listach płacy, listach zarobkowych i t. p.) następujące rubryki;
1)
kwotę zarobku wypłaconego robotnikowi w danym okresie płatniczym;
2)
liczbę dni, za które zarobek ten został wypłacony;
3)
kwotę potrąconej robotnikowi wkładki.
§  5.
Przedsiębiorstwa i zakłady pracy, wymienione w § 1, obowiązane są nadsyłać do właściwego zarządu obwodowego funduszu bezrobocia między dniem 1 a 10 każdego miesiąca, za miesiąc ubiegły, poświadczone przez nie wyciągi z ksiąg płacy lub też odpisy imiennych wykazów wypłat, zawierające dane, wymienione w § 4, przyczem liczby podane w rubryce potrąconych wkładek powinny być podsumowane. Ponadto jednocześnie powinny być podane: ogólna suma należnych za dany miesięczny okres wkładek oraz liczba wszystkich zatrudnionych w poszczególnych okresach płatniczych ubiegłego miesiąca pracowników z podaniem liczby tych robotników, którzy podlegają obowiązkowi zabezpieczenia w Funduszu Bezrobocia.
§  6.
Przy obliczaniu przez zakład pracy wysokości władki za zabezpieczenie robotnika na wypadek bezrobocia w danym okresie płatniczym należy przypadającą do wypłaty robotnikowi całkowitą kwotę zarobku za ten okres bez jakichkolwiek potrąceń zaokrąglić w groszach do 50 groszy, jeżeli kwota groszy jest mniejsza od 50 i do jednego złotego, jeżeli kwota ta przekracza 50 groszy; od tej zaokrąglonej sumy odlicza się 2% za robotnika sezonowego, zaś 1/2% za robotnika niesezonowego i odliczone w ten sposób kwoty wpisuje się do właściwej rubryki listy płacy; w rubryce, zawierającej potrącenia na Fundusz Bezrobocia, winny być oddzielnie podane potrącenia za robotników sezonowych i niesezonowych.
§  7.
Listy płacy robotników, prowadzone przez przedsiębiorstwa i zakłady pracy, wymienione w § 1-ym niniejszego rozporządzenia powinny być przechowywane przez te przedsiębiorstwa i zakłady pracy w ciągu roku. Na żądanie zarządów obwodowych funduszu bezrobocia listy płac bądź w oryginałach, bądź w poświadczonych przez przedsiębiorstwa i zakłady pracy odpisach, powinny być dostarczane tym zarządom.

Zarządy obwodowe funduszu bezrobocia mają prawo sprawdzenia zgodności odpisów list płacy z oryginałami.

§  8.
Właściwemi do przyjmowania zgłoszeń o zakładach i robotnikach, objętych obowiązkiem zabezpieczenia na wypadek bezrobocia (§§ 1 i 2) oraz wykazów wypłat względnie wyciągów z ksiąg płacy (§ 5) są te zarządy obwodowe funduszu bezrobocia, na których terenie działania dany zakład pracy się znajduje.

Właściwość terytorjalną zarządów obwodowych funduszu bezrobocia, ustaloną przez Zarząd Główny Funduszu Bezrobocia, podadzą zarządy obwodowe do publicznej wiadomości.

§  9.
Niewykonanie obowiązków, przewidzianych w niniejszem rozporządzeniu, będzie karane w myśl art. 34 ustawy o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia.
§  10.
Przepisy ustawy o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia (Dz. U. R. P. Nr. 58, poz. 555) oraz rozporządzenia niniejszego, dotyczące obliczania wkładek, powinny być stosowane, poczynając od pierwszej wypłaty zarobków po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia. Jeżeli. wypłata ta obejmuje częściowo okres przed dniem 11 lipca 1932 r., częściowo zaś okres po tym dniu, to wspomniane w zdaniu poprzedniem przepisy mają zastosowanie co najmniej w odniesieniu do okresu przypadającego na czas od dnia 11 lipca 1932 r. włącznie. Jeżeli natomiast zakład pracy uważać będzie za bardziej dogodne ze względów technicznych zastosowanie do całej wspomnianej w zdaniu poprzedniem wypłaty jednolitego sposobu obliczenia wkładek, to może nim być jedynie sposób, zgodny z przepisami obowiązującemi od dnia 11 lipca 1932 r.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 11 lipca 1932 r.

Jednocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 5 lutego 1926 r. w porozumieniu z Ministrem Skarbu, Ministrem Przemysłu i Handlu, Ministrem Spraw Wojskowych, Ministrem Kolei i Ministrem Robót Publicznych o postępowaniu zakładów pracy przy ściąganiu wkładek na rzecz Funduszu Bezrobocia (Dz. U. R. P. Nr. 18, poz. 113).

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIKI

Wzór Nr. 1

ZAWIADOMIENIE O ROBOTNIKACH ZATRUDNIONYCH, WZGLĘDNIE NOWOPRZYJĘTYCH.

Wzór Nr. 2

ZAWIADOMIENIE O ROBOTNIKACH ZWOLNIONYCH.

grafika

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024