Wynagrodzenie za kwatery stałe, dostarczone przez zarządy gminne na podstawie art. 12 ustawy z dnia 15 lipca 1925 r. o zakwaterowaniu wojska w czasie pokoju.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 lipca 1927 r.
o wynagrodzeniu za kwatery stałe, dostarczone przez zarządy gminne na podstawie art. 12 ustawy z dnia 15 lipca 1925 r. o zakwaterowaniu wojska w czasie pokoju.

Na podstawie art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 15 lipca 1925 r. o zakwaterowaniu wojska w czasie pokoju (Dz. U. R. P. № 97, poz. 681) zarządza się co następuje:
§  1.
Wynagrodzenie za kwatery stałe, dostarczone w nieruchomościach gminnych lub przez gminy wynajętych na podstawie art. 12 ustawy z dnia 15 lipca 1925 r. o zakwaterowaniu wojska w czasie pokoju, płacić będzie administracja wojskowa zarządom gminnym miesięcznie zdołu według ustanowionych w rozporządzeniu niniejszem klas czynszowych.
§  2. 1
Na okres od 1 stycznia 1927 r. do 31 grudnia 1929 r. ustanawia się następujący podział miejscowości na klasy czynszowe:

I klasa

Warszawa.

II klasa

Kraków, Lublin, Lwów, Łódź, Przemyśl.

III klasa

Biała - Bielsko, Rawa - Ruska, Stanisławów, Wilno, Zakopane.

IV klasa

Będzin, Ciechocinek, Cieszyn, Drohobycz, Grodno, Kielce, Tarnopol, Tarnów, Złoczów, Żyrardów.

V klasa

Brześć n/B., Częstochowa, Gródek Jagielloński, Jarosław, Kalisz, Lubaczów, Nowy-Sącz, Piotrków, Poznań; Radom, Rzeszów, Sambor, Sanok, Siedlce, Sosnowiec, Stryj, Tomaszów-Rawski, Włocławek.

VI klasa

Biała-Podlaska, Białystok, Bochnia, Borysław, Brody, Brzeżany, Bydgoszcz, Chełm, Chrzanów, Ciechanów, Czortków, Gniezno, Grodzisk, Grudziądz, Inowrocław, Katowice, Konin, Kutno, Łowicz, Nowy-Targ, Oświęcim, Płock, Pszczyna, Rembertów, Równe, Sandomierz, Sarny, Sieradz, Skierniewice, Starogard, Tarnowskie-Góry, Tczew, Toruń, Wieluń, Zamość, Żółkiew.

VII klasa

Augustów, Bielsk-Podlaski, Biłgoraj, Brzeziny, Buczacz, Busk, Chełmno, Chełmża, Chojnice, Dubno, Działdowo, Garwolin, Gdynia, Gostyń, Grajewo, Hajduki-Wielkie, Hrubieszów, Jabłonna, Jarocin, Jaworów, Jędrzejów, Kałusz, Kamionka-Strumiłowa, Kleparów (Lwów), Kobryń, Kołomyja, Końskie, Kościan, Kościerzyna, Kowel, Kraśnik, Królewska-Huta, Krotoszyn, Krzemieniec, Lida, Lubliniec, Łańcut, Łask, Łęczyca, Łomża, Łuck, Łuków, Łuniniec, Miechów, Mińsk-Mazowiecki, Mysłowice, Niepołomice, Nieśwież, Nisko, Nowy-Dwór, Ostrołęka, Ostrowiec, Ostrów-Łomżyński, Ostrów-Wielkopolski, Oszmiany, Pińczów, Pińsk, Podbrodzie, Porubanek (Wilno), Puławy, Pułtusk, Radomsko, Radziwiłłów, Rawa, Rawicz, Rybnik, Sochaczew, Sokołów, Suwałki, Szamotuły, Szczakowa, Szczypiorno, Tomaszów-Lubelski, Trembowla, Wadowice, Wejherowo, Włodawa, Włodzimierz-Wołyński, Września, Zagożdżon, Załęże (Katowice), Zamarstynów (Lwów), Zawiercie, Zambrów, Zniesienie (Lwów), Zegrze.

VIII klasa

Baranowicze, Benjaminów, Bereza-Kartuska, Berezwecz, Biedrusko, Brodnica, Chodzież, Dębica, Dęblin, Drohiczyn, Gniew, Góra-Kalwarja, Hilmarhof, Horodzieja, Hruszów, Kazuń, Kępno, Kosów, Krasne, Krasnystaw, Leśna, Leszno, Lubicz, Łagiewniki, Modlin, Mołodeczno, Nowogródek, Nowo Święciany, Nowo-Wilejka, Olkusz, Osowiec, Ostróg, Pleszew, Pohulanka, Praszka, Prużany, Przasnysz, Puck, Radymno, Różan, Słonim, Sokółka, Śrem, Staszów, Święciany, Świecie, Szubin, Tarnobrzeg, Wilejka, Wołkowysk, Zaleszczyki, Zbąszyn, Żory i pozostałe niewymienione powyżej miejscowości posiadające poniżej 5.000 mieszkańców.

§  3.
Wysokość taryfowego wynagrodzenia za kwatery stałe, dostarczone przez zarządy gmin na podstawie art. 12 ustawy z dnia 15 lipca 1925 r. o zakwaterowaniu wojska w czasie pokoju, w miejscowościach zaliczonych do poszczególnych klas czynszowych jest oznaczona w załączonej tabeli (załącznik № 1).
§  4.
Nowe miejscowości otrzymujące stałą załogę wojskową zaliczyć należy zaraz po wejściu oddziału do jednej z istniejących klas czynszowych na podstawie przeciętnych miejscowych czynszów płaconych w danym czasie.

Zaliczenie nowej miejscowości do jednej z klas czynszowych uskutecznia Minister Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych.

§  5.
Zarządy gminne sporządzają co miesiąc zestawienie należności taryfowych, przypadających gminom za dostarczone przez nie kwatery stałe, i przesyłają je w ostatnim dniu każdego miesiąca komendom garnizonów (miast) w celu pokrycia należności za dany miesiąc; zestawienia te sporządzają według załączonego wzoru (załącznik № 2).

Trzecia część różnicy między wynagrodzeniem opłacanem gminie przez administrację wojskową, a płaconem przez gminę za wynajęte przez nią kwatery stałe, obciążająca administrację wojskową, oraz takaż część tej różnicy, obciążająca Fundusz Kwaterunku Wojskowego, pokrywane będą przez komendy garnizonów (miast) co kwartał zdołu na podstawie sprawdzonych należności gminy.

§  6.
Kwatery, które okazałyby się zbędne, powinny być zwalniane bez zwłoki i oddawane zarządom gminnym.
§  7.
Osoby korzystające ze stałych kwater dostarczanych przez zarządy gminne opłacają Skarbowi Państwa za te kwatery stawki określone w rozporządzeniu wykonawczem do art. 10 ustawy z dnia 15 lipca 1925 r. o zakwaterowaniu wojska w czasie pokoju.
§  8.
O ile kwatera stała, dostarczona przez zarząd gminy, posiada instalację centralnego ogrzewania, opłaty za centralne ogrzewanie kwatery obciążają bezpośrednio kwaterobiorcę.
§  9.
Wykonanie rozporządzenia niniejszego powierza się Ministrowi Spraw Wojskowych w porozumieniu z Ministrami: Spraw Wewnętrznych i Skarbu.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  № 1

Rozmiar kwatery dostarczonej przez zarząd gminy

ZAŁĄCZNIK  № 2

WZÓR

DO KOMENDANTA MIASTA WARSZAWY w miejscu

grafika

1 Z dniem 1 stycznia 1930 r. moc obowiązująca § 2 zostaje przedłuzona do dnia 30 kwietnia 1930 r., zgodnie z § 1 rozporządzenia z dnia 11 kwietnia 1930 r. (Dz.U.30.45.380).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1927.71.623

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wynagrodzenie za kwatery stałe, dostarczone przez zarządy gminne na podstawie art. 12 ustawy z dnia 15 lipca 1925 r. o zakwaterowaniu wojska w czasie pokoju.
Data aktu: 11/07/1927
Data ogłoszenia: 17/08/1927
Data wejścia w życie: 17/08/1927