united kingdom
ukraine

Zmiana niektórych przepisów o adwokaturze w górnośląskiej części Województwa Śląskiego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 12 grudnia 1922 r.
zmieniające niektóre przepisy o adwokaturze w górnośląskiej części Województwa Śląskiego.

Na mocy ust. 1 art. 36 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 15 lipca 1920 r. zawierającej statut organiczny Województwa Śląskiego (Dz. U. R. P. № 73, poz. 497) w brzmieniu art. 1 ustawy z dnia 18 października 1921 r. (Dz. U. R. P. № 85, poz. 608) stanowię, w porozumieniu z Radą Wojewódzką Województwa Śląskiego co następuje:
Art.  1.

Niemiecka ordynacja adwokacka z dnia 1 lipca 1987 r. 22 maja 1910 r. (Dz. Ust. Rzeszy z 1878 r. str. 177 z 1910 r. str. 772) w brzmieniu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 16 czerwca 1922 r. o adwokaturze w górnośląskiej części Województwa Śląskiego (Dz. U. R. P. № 46, poz. 402) ulega następującym zmianom:

1.
§ 1. otrzymuje brzmienie następujące:

"Do adwokatury może być dopuszczony tylko obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, który w myśl przepisów, obowiązujących w górnośląskiej części Województwa Śląskiego, lub wedle przepisów, obowiązujących w Województwie Poznańskiem i Województwie Pomorskiem, uzyskał uzdolnienie do piastowania urzędu sędziowskiego".

2.
Ustęp drugi § 4 otrzymuje brzmienia następujące:

"Prawników jednak, którzy wedle przepisów, obowiązujących w b. zaborze rosyjskim, nabyli kwalifikacje na sędziego lub adwokata, albo którzy wedle przepisów obowiązujących w b. zaborze austrjackim, w cieszyńskiej części Województwa Śląskiego lub w b. Bośni i Hercegowinie, nabyli kwalifikacje na sędziego, adwokata lub notarjusza, należy do wykonywania zawodu adwokackiego dopuścić dopiero wtedy, gdy conajmniej przez jeden rok byli czynni w górnośląskiej części Województwa Śląskiego albo w Województwie Poznańskiem lub w Województwie Pomorskiem, jako sędziowie".

3.
L. 7 § 5 otrzymuje brzmienie następujące:

"7. Jeżeli wnioskodawca, należący do prawników, wymienionych w ustępie drugim § 4, nie był conajmniej przez jeden rok czynnym w górnośląskiej części Województwa Śląskiego albo w Województwie Poznańskiem lub w Województwie Pomorskiem jako sędzia".

4.
§ 8. otrzymuje brzmienie następujące:

"Dopuszczenie do wykonywania zawodu adwokackiego w górnośląskiej części Województwa Śląskiego obejmuje w sobie uprawnienie do wykonywania tego zawodu przy wszystkich sądach tamtejszych i przed Sądem Najwyższym.

Uprawnienie powyższe przysługuje także adwokatom, dopuszczonym do wykonywania zawodu adwokackiego w Województwach Poznańskiem i Pomorskiem".

5.
Zdanie drugie ustępu pierwszego § 20 otrzymuje brzmienie następujące:

"Odpis listy i wszelkie zaszłe w niej zmiany podaje sąd apelacyjny do wiadomości Ministerstwu Sprawiedliwości, Sądowi Najwyższemu, wszystkim sądom swego okręgu oraz sądom apelacyjnym na obszarze Województwa Poznańskiego i Województwa Pomorskiego, które zawiadamiają sądy swych okręgów".

6.
Zdanie pierwsze ustępu drugiego § 58 otrzymuje brzmienie następujące:

"Celem zniewolenia członków do poddania się wydanym zarządzeniom można nakładać grzywny do wysokości łącznej sumy stu tysięcy marek".

7.
L. 3 ustępu pierwszego § 63 otrzymuje brzmienie następujące:

"3 grzywna do miljona marek".

Art.  2.

Artykuł 4 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 16 czerwca 1922 r. o adwokaturze w górnośląskiej części Województwa Śląskiego (Dz. U. R. P. № 46, poz. 402) otrzymuje brzmienie następujące:

"W czasie do dnia 1 sierpnia 1923 r. prawnicy, którzy po dniu 10 stycznia 1920 r. złożyli egzamin sędziowski przed komisją egzaminacyjną przy Ministerstwie b. dzielnicy pruskiej lub przed komisją egzaminacyjną przy Ministerstwie Sprawiedliwości wedle przepisów, obowiązujących w b. dzielnicy pruskiej, albo którzy po dniu 22 czerwca 1922 r. złożyli egzamin asesorski wedle przepisów niemieckich lub pruskich (§ 5 ustawy o ustroju sądownictwa w brzmieniu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 16 czerwca 1922 r., zaprowadzającego zmiany w ustroju sądownictwa w górnośląskiej części Województwa Śląskiego, Dz. U. R. P. № 46 poz. 390), nabywają prawo do dopuszczenia ich do wykonywania zawodu adwokackiego dopiero wtedy, gdy conajmniej przez jeden rok byli czynni w górnośląskiej części Województwa Śląskiego albo w Województwie Poznańskiem lub w Województwie Pomorskiem, jako asesorzy lub sędziowie".

Art.  3.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie w górnośląskiej części Województwa Śląskiego z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1922.109.1009

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana niektórych przepisów o adwokaturze w górnośląskiej części Województwa Śląskiego.
Data aktu: 12/12/1922
Data ogłoszenia: 15/12/1922
Data wejścia w życie: 15/12/1922