Pokaz innowacyjności przygotowała Politechnika Wrocławska, która dysponuje nowoczesną i zaawansowaną infrastrukturą technologiczną. W Laboratorium Kompatybilności Elektromagnetycznej PWr znajduje się m.in. komora bezodbiciowa, która służy do testowania prototypów wynalazków. Na uczelni działa również jeden z 500 najpotężniejszych superkomputerów na świecie. Klaster Bem, bo o nim mowa, to podstawa Bibliotechu – nowoczesnej biblioteki operującej w całości na zbiorach cyfrowych.

Na wrocławskim wydziale Uniwersytetu SWPS nauka spotkała się z biznesem. W start-upowym lunchu z udziałem wiceminister Nałęcz uczestniczyli m.in. Kamil Fuławka, student psychologii i tegoroczny laureat Diamentowego Grantu oraz Szymon Janiak, współtwórca uznanego w USA systemu w dziedzinie „Inteligentnych domów”. Tematem były start-upy – o swoim przedsięwzięciu opowiedzieli m.in. studenci Uniwersytetu Ekonomicznego, którzy projekt na zaliczenie zajęć przekształcili w pełnoprawną firmę.

Ostatnie spotkanie odbyło się na Uniwersytecie Wrocławskim i poświęcone było umiędzynarodowieniu. Wiceminister Daria Nałęcz rozmawiała ze zdobywcami grantu Horyzont 2020, których projekt dotyczy innowacyjnych strategii inwestycyjnych, dzięki którym można poprawić jakość życia Europejczyków. Granty w Horyzoncie 2020 to nie tylko środki finansowe na prowadzenie badań, lecz również prestiżowe wyróżnienie dla naukowców.

Prorektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Adam Jezierski, opowiadał, jak uczelnia stara się przyciągać studentów i naukowców i jak zachęca do udziału w międzynarodowych wymianach. Okazją do takiego wyjazdu może być Erasmus + lub startujący niedługo program Studia dla wybitnych, w ramach którego rząd ufunduje naukę za granicą stu najlepszym studentom. Badacze pracujący za granicą będą mogli natomiast wziąć udział w konkursie POLONEZ. Narodowe Centrum Nauki sfinansuje laureatom nawet dwuletni pobyt i zatrudnienie na polskich uczelniach.

Drugi dzień wizyty we Wrocławiu rozpoczęło spotkanie z uczestnikami Letniego Kursu Języka i Kultury Polskiej. Już niedługo obcokrajowcom łatwiej będzie zdobyć certyfikat znajomości języka – prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał bowiem nowelizację ustawy o języku polskim.

(nauka.gov.pl)