Branża usług wspólnych to jeden z najlepiej rozwijających się działów gospodarki. W Polsce centra BPO/SSC (Business Process Outsourcing/Shared Service Centers) pojawiły się w latach dziewięćdziesiątych, jednak według organizatorów warsztatów ich najbardziej dynamiczny rozwój rozpoczął się wraz z akcesją Polski do Unii Europejskiej.

„W Poznaniu sektor ten zatrudnia już prawie 9 tysięcy osób, w 41 firmach. W kolejnych latach planowany jest 20 proc. wzrost zatrudnienia wynikający z pozyskiwania nowych centrów oraz rozwoju obecnie funkcjonujących" – powiedział w czwartek podczas uroczystości otwarcia dyrektor Biura Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Poznania Marcin Przyłębski, pomysłodawca WorkGate.

„Poznań ma statystycznie najniższe bezrobocie, to między innymi wynik takich działań, jak WorkGate. Codziennie musimy bowiem wymyślać nowe sposoby na stymulowanie rozwoju naszego rynku pracy. A młodzi, wykształceni ludzie to największa siła miasta. Może tutaj nie znajdą pracy, ale nauczą się rzeczy, które będą im przydatne w przyszłości” – powiedział prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Przez cały dzień osoby zakwalifikowane do udziału w warsztatach będą się uczyć m.in. sposobu prezentacji podczas rozmowy o pracę; zapoznają się też ze specyfiką pracy firm świadczących usługi w zakresie księgowości, konsultingu, efektywnej komunikacji.

„To daje pracodawcom pewność, że nie trafi do nich ktoś przypadkowy, a uczestnikom warsztatów szanse na zebranie konkretnych doświadczeń. W ubiegłym roku troje z 19 uczestników warsztatów otrzymało propozycje pracy w firmie organizatora" - powiedział PAP organizator imprezy Adam Michańków.

Podczas WorkGate warsztaty organizuje 11 firm z branży usług wspólnych, przez cały dzień chętni, którzy nie zostali zakwalifikowanie na warsztaty mogą odwiedzić stoiska tych firm.