Nowe przepisy wprowadza ustawa z dnia 18 marca 2016 r. o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 635).
Przewiduje, że w 2016 r. odbędzie się ostatni nabór na aplikację ogólną, a do 2020 r. zostanie utrzymany dotychczasowy system szkolenia na aplikacjach sędziowskiej i prokuratorskiej . Do aplikantów, którzy rozpoczną szkolenie w latach 2016–2018, nie znajdą zatem zastosowania przepisy przewidujące zatrudnianie aplikantów aplikacji sędziowskiej oraz aplikacji prokuratorskiej odpowiednio – w sądach powszechnych oraz jednostkach organizacyjnych prokuratury szczebla okręgowego. Aplikacje te nadal będą trwały 30 miesięcy i będą prowadzone w trybie cyklicznych zjazdów w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, jak praktyk w sądach lub jednostkach organizacyjnych prokuratury.

Za apelację lepiej zapłacić więcej>>

Ustawa daje aplikantom prokuratorskim więcej samodzielności - będą mogli dokonywać większej liczby czynności w postępowaniach przygotowawczych, a także w fazie procesu. W tym przypadku jednak tylko przed sądem rejonowym i tylko wtedy, gdy postępowanie przygotowawcze zakończyło się w formie dochodzenia.

 

Dowiedz się więcej z książki
Kryminalistyka, psychiatria i psychologia sądowa, medycyna sądowa
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł