Łódź to jedno z największych miast akademickich w Polsce. Działają tu zarówno uczelnie państwowe i prywatne, w których - jak się szacuje - uczy się ok. 80-90 tys. osób.

Ideą targów jest umożliwienie studentom i absolwentom nawiązania kontaktu z potencjalnym pracodawcą. Podobnie jak przed laty, tak i w tym roku na targach pokazują się firmy reprezentujące m.in. branżę finansową, elektroniczną, logistyczną czy IT. W 2012 roku po raz pierwszy do organizacji ATP przyłączył się Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Dzięki temu na targach pojawiły się przedsiębiorstwa z branży medycznej i z nią związane - szpitale, apteki, firmy farmaceutyczne.
 
Tradycją targów są bezpłatne szkolenia dla studentów. W tym roku dotyczą one m.in. przepisów prawnych związanych z zatrudnieniem, zasad skutecznego porozumiewania się, czy wystąpień publicznych.
 
W ramach targów ich organizatorzy zapraszają wszystkich studentów łódzkich uczelni do udziału w konkursie na oprawę graficzną przyszłorocznych Akademickich Targów Pracy.
Organizatorami targów są m.in. łódzki magistrat i Politechnika Łódzka. W ubiegłym roku imprezę odwiedziło prawie 17 tys. osób. (PAP)