Twórcą opublikowanego w grudniu zestawienia jest QS Quacquarelli Symonds - firma prowadząca Ranking QS - jeden z czterech najważniejszych światowych rankingów edukacyjnych (obok rankingu Times Higher Education, Rankingu Szanghajskiego oraz U-Multirank).

Wśród 100 uczelni, uwzględnionych w QS University Rankings Emerging Europe and Central Asia, znalazło się aż 9 szkół wyższych z Polski. Dzięki temu Polska - pod względem liczby sklasyfikowanych uczelni - uplasowała się na czwartym miejscu międzynarodowego zestawienia, zaraz za Rosją, Czechami i Turcją.

Przeczytaj także: UE stworzyła nowy ranking uczelni wyższych

Pierwsze miejsce w rankingu zajął Uniwersytet im. M.W. Łomonosowa w Moskwie - najbardziej znany uniwersytet w Rosji, założony w 1755 roku. Na drugim znalazły się ex aequo: Uniwersytet Karola w Pradze i rosyjski Nowosybirski Uniwersytet Państwowy.

Czwarte miejsce zajął Uniwersytet Warszawski. Na piątym miejscu uplasowały się: estoński Uniwersytet w Tartu i Politechnika Czeska w Pradze, na siódmym: Petersburski Uniwersytet Państwowy, a na ósmym: Uniwersytet Jagielloński.

Przeczytaj także: Prof. Wróblewski: światowe rankingi uczelni nie mają sensu

Pozycję 28. zajęła Politechnika Warszawska, a 44. Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie, na 46. miejscu uplasował się Uniwersytet Wrocławski. W szóstej dziesiątce znalazła się Politechnika Wrocławska, w siódmej - Uniwersytet Gdański, a w dziewiątej - Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytet Łódzki.

Szczegółowe informacje na temat rankingu są dostępne na stronie: http://www.iu.qs.com

Źródło: PAP