Jak wyjaśnił ks. Dziekoński, nowy kierunek jest odpowiedzią na przyjęte przez Unię Europejską w maju 2016 r. ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO), które zastępuje dyrektywę w tym zakresie z 1995 r.

Zgodnie z art. 91 rozporządzenia w momencie wejścia w życie RODO w państwach członkowskich Kościoły i związki wyznaniowe powinny powołać specjalną instytucję zajmującą się ochroną danych osobowych wiernych. Jeśli tego nie zrobią, będą podlegać państwowemu organowi nadzorującemu zasady ochrony danych osobowych - w Polsce jest to Generalna Inspekcja Ochrony Danych Osobowych (GIODO) lub jej następcy. Kraje członkowskie muszą zastosować przepisy rozporządzenia do 25 maja 2018 r.

Jak zaznaczył ks. Dziekoński, nowy kierunek studiów będzie przygotowywał ludzi do pracy w instytucji powołanej przez Kościół katolicki.

"My jeszcze nie czujemy tego - poczujemy dopiero, jak przyjdą kary. Nie tylko dotyczące Kościoła, ale każdej instytucji, która nie będzie we właściwy sposób chroniła danych osobowych. Dlatego chcemy wyprzedzić czas - nie czekać, aż coś się stanie, ale razem z Kościołem i GIODO - poprzez certyfikowane studia - chcemy zrobić warsztat, który będzie przygotowywał ludzi Kościoła do zadań związanych z ochroną danych osobowych" - zaznaczył rektor UKSW.

Program studiów obejmuje materiał dotyczący m.in. ogólnych zagadnień ochrony danych osobowych, praw i obowiązków kościelnych osób prawnych w zakresie przetwarzania danych osobowych według RODO oraz specyfiki ochrony danych osobowych w Kościele. "Studia adresowane są do osób duchownych i świeckich. Ich charakter sprawia, że są adresowane do osób związanych z Kościołem" - wyjaśnił.

Ks. Dziekoński poinformował, że studia są organizowane we współpracy z GIODO oraz z Konferencją Episkopatu Polski - zostały objęte patronatem Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski bp Artura Mizińskiego oraz generalnej inspektora ochrony danych osobowych dr Edyty Bielak-Jomy.

"W ramach wspólpracy z GIODO otwieramy także studia z ochrony danych osobowych, jeśli chodzi o jednostki medyczne. Wykorzystujemy bardzo dobry kontakt z GIODO. Część naszych pracowników jest w grupie odpowiedzialnej za przygotowanie prawa polskiego do rozporządzenia dotyczącego danych osobowych. Dlatego czujemy się zobowiązani w sumieniu do tego, by coś takiego zrobić" - zaznaczył.

Dodał, że UKSW wkrótce zamierza oferować także krótsze kursy z zakresu ochrony danych osobowych.

Przyjęte w maju 2016 r. przez Unię Europejską ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO) ma zharmonizować prawo ochrony danych osobowych w Europie. Zacznie obowiązywać w UE od 25 maja 2018 r. (PAP)