Obecnie resort zdrowia konsultuje projekt nowego rozporządzenia ws. zwiększenia liczby miejsc na studiach medycznych. Od przyszłego roku studia na kierunku lekarskim rozpocznie 3107 osób – o siedemdziesiąt osób więcej, niż obecnie. Jednocześnie wzrośnie liczba cudzoziemców, którzy będą mogli studiować na polskich uczelniach medycznych – do 1311. 

 
Warszawski Uniwersytet Medyczny zwiększy limit na studia dzienne o cztery miejsca, w Katowicach zostanie rozdanych o siedem indeksów więcej. W Łodzi przybędzie dziesięciu studentów wydziału lekarskiego – najwięcej w kraju. Resort zdrowia zaznacza, że o takie właśnie limity uczelnie wnioskowały. Same szkoły wyższe uważają, że na większy nabór po prostu nie mają warunków i pieniędzy. 
 
Samorząd lekarski uważa, że bez radykalnych zmian – za kilkanaście lat będzie brakować w Polsce lekarzy. „Proponowany przez ministra wzrost miejsc nie zapewni nawet utrzymania obecnej liczby lekarzy. Wszystko z powodu pogłębiającej się luki pokoleniowej w tym zawodzie”, podkreśla cytowany przez Dziennik Gazetę Prawną Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
 
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, 25 czerwca 2013 r. 
 
/prm