Student, który chce dorobić, opiekując się dziećmi podczas półkolonii, zarobi około 300 zł. Wcześniej jednak musiał zapłacić 50 zł za wydanie zaświadczenia o niekaralności.

Minister sprawiedliwości spóźnił się z obniżeniem opłat za wydanie informacji z Krajowego Rejestru Karnego. Nowe stawki zaczną obowiązywać  dopiero od 1 lipca. Takie są wnioski z wczorajszego posiedzenia sejmowej podkomisji ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.
 
 
Od lipca zaświadczenie  ma kosztować 30 zł. Jeśli zapytanie trafi do KRK przez internet, odpowiedź będzie tańsza.  Minister wycenił ją na 20 zł.
 
Nowelizacja, na podstawie której kandydat na wychowawcę kolonii musi przedstawić organizatorowi informację z KRK, weszła jednak w życie pod koniec maja. A opiekunowie dzieci na koloniach musieli dostarczyć zaświadczenia z wyprzedzeniem.
 
 
Z danych gromadzonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wynika, że na wakacje wyjeżdża zaledwie 47 proc. dzieci.
 
– Dobrze się mają dzieci urzędników, którzy otrzymują dopłaty z zakładowych funduszy świadczeń socjalnych. Na przykład na dofinansowanie wypoczynku pracowników i ich dzieci Ministerstwo Administracji przeznaczyło 450 tys. zł.
 
Zobacz: Aplikacja radcowska w praktyce>>>
 
Nie najgorzej jest też z wypoczynkiem rolników. KRUS sfinansuje wyjazdy dla 13,2 tys., a z półkolonii skorzysta 11,4 tys. dzieci rolników.
Źródło: Rzeczpospolita