Czy dobrze znasz branżę prawniczą? Wiesz już gdzie chciałbyś pracować? Jak dużo wiesz o wymarzonym pracodawcy?

Zgodnie z zapowiedzią prezentujemy trzecią – ostatnią – część badania przeprowadzonego przez ELSA Poland we współpracy z Indicator Centrum Badań Marketingowych na temat postrzegania rynku pracy przez studentów wydziałów prawa i administracji.
Zobacz jak odpowiadali respondenci.

Który potencjalny pracodawca jest najbardziej atrakcyjny?

Ernst&Young, Deloitte oraz Domański Zakrzewski Palinka są najlepiej rozpoznawalnymi firmami prawniczymi – należą one również do czołówki najbardziej pożądanych pracodawców.

Czym kierować się w wyborze pracodawcy?

Wysokość wynagrodzenia jest dla przyszłych pracowników branży prawniczej kluczowym czynnikiem decydującym o wyborze pracodawcy. Poza nią ważny jest czas pracy, zapewnienie ścieżki kariery przez pracodawcę oraz panująca atmosfera w miejscu pracy.

Co decyduje o znalezieniu dobrej pracy?

Wysokie kwalifikacje oraz doświadczenie zawodowe są najbardziej pomocne w znalezieniu dobrej pracy, według opinii studentów prawa i administracji. Niepokoić jednak powinien fakt, że jedna trzecia z nich uważa, że kluczowe w znalezieniu posady są nieformalne układy.

Oczekiwania finansowe wobec pierwszej pracy

 

Blisko połowa przyszłych prawników oczekuje, że zaraz po studiach otrzyma wynagrodzenie netto w wysokości od 2000 do 3000 PLN. Między 3000 a 4000 PLN chciałby zarabiać co piąty student – tyle samo osób oczekuje wynagrodzenia miedzy 1000 a 2000 PLN.

Mobilność na rynku pracy

Ponad dwie trzecie studentów, jeżeli miałaby szansę otrzymać pracę w innym mieście byłaby skłonna przeprowadzić się. Wynik ten wskazuje z jednej strony na determinację badanych osób, ale nie powinien być zaskoczeniem, jeżeli wziąć pod uwagę fakt, że zdecydowana większość badanych nie studiuje w miejscu swojego zamieszkania.

Chciałbyś podyskutować na temat wyników badań? Masz odmienne zdanie? Wypowiedz się na Forum !

]]>