"Uwaga! Żeby wygrać 20 tysięcy złotych natychmiast wyślij tylko jeden SMS na numer 74xxx! Nagroda czeka właśnie na Ciebie!" Tego typu SMS-ami, użytkownicy telefonów komórkowych raczeni są regularnie; niejednokrotnie ulegają organizatorom konkursów i wysyłają cenne SMS-y, nie będąc świadomymi jaki jest rzeczywisty koszt wejścia do zabawy.

Informację o cenie takich SMS-ów powinny zamieszczać firmy zewnętrzne bezpośrednio pod swoimi wiadomościami. Jak się okazuje, często ukrywają one przed klientami rzeczywiste koszty SMS-ów. Gdy okazuje się, że rachunek telefoniczny przewyższa oczekiwania abonenta, pierwszą osobą, do której zgłaszane są pretensje, jest przedstawiciel operatora.

Aby zapobiec dalszemu psuciu opinii operatorów wśród konsumentów, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji uchwaliła specjalny kodeks jakości świadczonych usług dodanych. Sugeruje on, że operatorzy o wysokości opłat za SMS-y premium będą informować bezpośrednio użytkowników, choć nie jest to ich obowiązkiem.

Co zrobić, jeśli informacji o kosztach SMS-ów premium nie znajdziemy ani w wiadomości od operatora, ani w konkursowym quizie? Zgodnie z przyjętym kluczem, numery telefonów podpowiedzą, jaką cenę należy wnieść za wysłanie SMS-a na dany numer. Poniżej mała ściągawka:

SMS-y wysłane na numery zaczynające się od cyfr 70 (np. 70325) kosztują mniej niż 1 zł. Numery zaczynające się od cyfr 71 będą kosztować ponad 1 zł (dokładnie 1,22 zł z VAT). Podobnie jest z innymi numerami tzn.
72**(*) - koszt SMS-a wynosi 2 zł plus VAT
73**(*) - koszt SMS-a wynosi 3 zł plus VAT
74**(*) - koszt SMS-a wynosi 4 zł plus VAT
75**(*) - koszt SMS-a wynosi 5 zł plus VAT
76**(*) - koszt SMS-a wynosi 6 zł plus VAT
77**(*) - koszt SMS-a wynosi 7 zł plus VAT
78**(*) - koszt SMS-a wynosi 8 zł plus VAT
79**(*) - koszt SMS-a wynosi 9 zł plus VAT

Możemy się także spotkać z numerami zaczynającymi się od cyfry 9. W tym przypadku usługa będzie kosztować ponad 10 zł. Dwie cyfry po dziewiątce to cena SMS-a bez VAT, czyli:
910**(*) - koszt SMS-a wynosi 10 zł plus VAT
911**(*) - koszt SMS-a wynosi 11 zł plus VAT
912**(*) - koszt SMS-a wynosi 12 zł plus VAT
913**(*) - koszt SMS-a wynosi 13 zł plus VAT
914**(*) - koszt SMS-a wynosi 14 zł plus VAT
915**(*) - koszt SMS-a wynosi 15 zł plus VAT
916**(*) - koszt SMS-a wynosi 16 zł plus VAT
917**(*) - koszt SMS-a wynosi 17 zł plus VAT
918**(*) - koszt SMS-a wynosi 18 zł plus VAT
919**(*) - koszt SMS-a wynosi 19 zł plus VAT
920**(*) - koszt SMS-a wynosi 20 zł plus VAT
925**(*) - koszt SMS-a wynosi 25 zł plus VAT

Przyglądając się cyfrom, łatwo zauważyć, że jedna cyfra po siódemce lub dwie po dziewiątce określają przybliżony koszt SMS-a. Jeśli informacja zamieszczona w SMS-ie odbiega od ceny, którą sugeruje numer, oznacza to, że firma organizująca quiz prawdopodobnie nie jest uczciwy.

Źródło: Gazeta Prawna

Marta Osowska]]>