Parlament Studentów RP informuje, że przez szereg lat, student do 26. roku życia, posiadał prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych poprzez ubezpieczenie zdrowotne, jakie posiadali jego rodzice, niezależnie od podejmowanej przez siebie pracy. Według PSRP rozwiązanie te było nie tylko sprawiedliwe, ale gwarantowało studentom dostęp do finansowanej przez państwo opieki zdrowotnej. W momencie uruchomienia systemu eWUŚ notorycznie występują sytuacje, kiedy studenci, zarówno ubezpieczeni w ZUS, jak i w KRUS są uznawani przez system za osoby nieubezpieczone. Jest to wynikiem między innymi podejmowania przez studentów pracy – chociażby na jeden dzień – w ramach umowy zlecenia lub zmiany miejsca zatrudnienia rodziców studenta.

Parlament Studentów podejmuje próbę zmiany tego niekorzystnego dla studentów rozwiązania, które automatycznie eliminuje uczących się z systemu bezpłatnej opieki zdrowotnej, pomimo opłacania składki zdrowotnej przez ich rodziców. Studenci podkreślają, że nie zależy nam na obciążeniu uczelni kosztami tego ubezpieczenia.

PSRP chce zwrócić uwagę na fakt, że dostęp zarówno do Podstawowej Opieki Zdrowotnej, lekarzy specjalistów oraz profilaktyka zdrowotna w młodym wieku, pozwalają wyeliminować wiele chorób, które z czasem mogą stać się dużym obciążeniem zarówno dla samego chorego, jak i systemu opieki zdrowotnej.

W ramach inicjatywy Parlamentu Studentów RP i samorządów studenckich z całej Polski, rozpoczęto akcję pisania listów do Prezesa Rady Ministrów, Ministra Zdrowia i Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, z prośbą o zmianę tej sytuacji.

Treść listu dostępna tutaj>>>

(www.psrp.org.pl)