W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) zaprezentowało dyrektorom instytutów PAN szczegółowe zasady dotyczące nowych reguł podziału dotacji statutowej, które obowiązują od stycznia 2015 r. Przedstawiło też, jak zmieni się w związku z tym ich finansowanie w stosunku do roku poprzedniego. Część instytutów Polskiej Akademii Nauk (PAN) jest oburzona nowymi zasadami wyliczania dotacji. Niektóre na nich straciły.

Zobacz też: MNiSW: minister Ratajczak o finansowaniu jednostek naukowych PAN 

Nowy podział środków krytykują nawet te placówki, które otrzymają większą kwotę dofinansowania. – W naszym przypadku dotacja wzrosła, ale nieznacznie. Nie pozwoli ona na dynamiczny rozwój. Przyznane z resortu nauki pieniądze pozwolą nam się jedynie utrzymać. Fundusze na dalszy rozwój musimy zdobyć sami – mówi Dziennikowi Gazecie Prawnej Dorota Siwicka, zastępca dyrektora do spraw naukowych Instytutu Badań Literackich PAN.

Dyrektorzy instytutów PAN już zapowiedzieli, że zbiorą swoje uwagi i przedstawią je ministerstwu. Po cichu niektórzy liczą na zmianę niekorzystnych dla nich zasad.
Urszula Mirowska-Łoskot

Więcej przeczytasz w serwisie Dziennika Gazety Prawnej>>>