Jak poinformowano na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta, w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych osobom zasłużonym w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej oraz dla rozwoju polskiej medycyny. Aktu dekoracji w imieniu prezydenta dokonała szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska, która odczytała uczestnikom wydarzenia list głowy państwa.

Prezydent Duda przypomniał w nim, że Order Odrodzenia Polski ma podkreślać, że przyszłość Polski zależy od stopnia jej cywilizacyjnego rozwoju, zaś o potencjale naszego narodu "w dużej mierze decydują wybitne jednostki". "Z pełnym przeświadczeniem chcę stwierdzić, że należą Państwo do grona takich właśnie osób, którym państwo polskie chce w szczególny sposób podziękować, doceniając Państwa wytrwałą i ofiarną służbę oraz dokonania w dziedzinie badań, dydaktyki i międzynarodowej współpracy naukowej” – zaznaczył prezydent w liście.

Jak dodał, praca uczonego to powołanie, którego realizacja wymaga poświęceń i "przekonania o celowości często żmudnych i wieloletnich badań". „Dlatego ludzie nauki zasługują na szczególny szacunek. Należą Państwo do tych, którzy mieli dość odwagi i determinacji, by przesuwać granice ludzkiej wiedzy i ludzkich możliwości (...). Każdy z Państwa przyczynił się do rozwoju polskich i światowych badań w reprezentowanej przez siebie dziedzinie. Równie istotny jest też Państwa dorobek dydaktyczny. To właśnie Państwo są wychowawcami i przewodnikami kolejnych pokoleń polskich naukowców. Studenci, doktoranci, habilitanci, uczniowie, których zainspirowali Państwo swoją pasją, to nieoceniony skarb, pozwalający z optymizmem myśleć o przyszłości polskiej nauki” – czytamy w liście.

Według prezydenta, polscy naukowcy „w znacznej mierze dysponują kluczem do polskiej pomyślności”. „Chcemy, żeby polska nauka mogła się jak najlepiej rozwijać, żeby badania polskich naukowców były jak najszerzej znane w świecie, żeby polskie odkrycia i wynalazki jak najczęściej znajdowały zastosowanie w polskim przemyśle, żeby rozwijała się międzynarodowa współpraca naukowa. Dzięki Państwa zaangażowaniu wiemy, że jest to możliwe. Ze swej strony chcę zapewnić, że dołożę wszelkich starań, by Państwo i Państwa uczniowie mogli pracować w jak najlepszych warunkach. Służą temu między innymi podpisane przeze mnie ustawy o innowacyjności oraz inne podejmowane inicjatywy” - napisał.

Prezydent pogratulował także wyróżnionym wybitnych osiągnięć i życzył im udanej realizacji wszelkich zamierzeń na polu nauki oraz w pracy dydaktycznej.

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczono Stefana Kwiatkowskiego. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Andrzej Czerwiński, Marek Darowski, Barbara Grzybowska-Świerkosz, Marian Klinger, Roman Maniewski, Jerzy Mizeraczyk, Bogusław Polak, Jerzy Skubis i Małgorzata Witko.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odznaczenia Polski uhonorowano: Wandę Bacieczko, Jerzego Bałdygę, Jerzego Banaszka, Jana Ciechowicza, Leszka Ciunika, Zbigniewa Dąbrowskiego, Piotra Doerffera, Juliana Gembalskiego, Ryszarda Golańskiego, Jerzego Hanuzę, Włodzimierza Kaczorowskiego, Barbarę Kamińską, Jacka Kitowskiego, Andrzeja Kosa, Franciszka Kroka, Emiliana Kudybę, Marka Lewandowskiego, Teresę Madeyską, Czesława Niżankowskiego, Jana Sadowskiego, Janusza Sosnowskiego, Tadeusza Stegnera, Krzysztofa Surówkę, Barbarę Szatur-Jaworską, Krystynę Szeroczyńską, Franciszka Tomaszewskiego, Stanisława Weidnera, Adama Weintrita, Kazimierza Wiecha, Janusza Zarębskiego, Leonarda Ziemiańskiego i Andrzeja Żelaźniewicza. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odroczenia Polski pośmiertnie odznaczono Danutę Kiełczewską.

Order Odrodzenia Polski ustanowiony w 1921 r. nadawany jest za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu. Order ten dzieli się na 5 klas: klasa I Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski; klasa II Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski; klasa III Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski; klasa IV Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski oraz klasa V Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.(PAP)