Stanowisko takie szef Prawa i Sprawiedliwości przedstawił podczas wspólnej konferencji prasowej z wicepremierem ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem.

Czytaj: Czarne chmury nad nową ustawą o uczelniach>>

- Sprawa tej ustawy (tzw. Ustawy 2.0, Konstytucji dla Nauki) była i jest przedmiotem różnych kontrowersji, ale chciałem bardzo jasno i wyraźnie powiedzieć, że ja tę ustawę popieram i uczynię wszystko, żeby przeszła" - podkreślił prezes PiS.
- Jestem przeświadczony, że czynimy poważny krok we właściwym kierunku; krok, który kiedyś będzie oceniany jako ten, który odnowił polską naukę - powiedział w środę prezes PiS Jarosław Kaczyński o projekcie tzw. Ustawy 2.0 poświęconej reformie szkolnictwa wyższego i nauki.

Kaczyński podkreślił, że zaproponowane rozwiązania w tzw. Ustawie 2.0 nie zagrażają ani samorządności środowisk naukowych, ani mniejszym uczelniom. "Nie stoi (ona) w sprzeczności z polityką zrównoważonego rozwoju" - zaznaczył prezes PiS.

LEX Szkolnictwo Wyższe i Nauka>>

Według Kaczyńskiego ustawa stwarza szanse na to, żeby "pewnego rodzaju niezbyt efektywny system został zmieniony". - Żeby aktywność intelektualna, a przecież o to chodzi w nauce, naukowców wszystkich - ale w szczególności naukowców młodych i średniego pokolenia - została wzmożona i żeby mogła przynosić szybsze efekty" - powiedział. 

- Projekt ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Ustawa 2.0, Konstytucja dla Nauki) przewiduje poważne zmiany m.in. w działaniu uczelni, ich finansowaniu, ścieżce awansu zawodowego, trybie robienia doktoratu. Wśród ważnych kierunkowych zmian zawartych w projekcie Ustawy 2.0 jest m.in. uzależnienie wielu możliwości uczelni) od kategorii naukowych, jakie szkoła wyższa uzyska w prowadzonych dyscyplinach. Ustawa zgodnie z propozycją resortu nauki ma zacząć obowiązywać od 1 października 2018 r.

- Chciałbym bardzo serdecznie podziękować prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu za poparcie dla projektu Konstytucji dla nauki - powiedział w wicepremier, szef MNiSW Jarosław Gowin. Jak zaznaczył, intencją projektu jest podniesienie poziomu wszystkich uczelni, także mniejszych.

Minister podkreślił, że projekt Konstytucji dla nauki powstawał "w szerokim dialogu ze środowiskiem akademickim". - Projekt - mimo tego, że jak każda wielka systemowa reforma budzi rozmaite wątpliwości i obawy - został poparty przez wszystkie (...) reprezentatywne gremia środowiska akademickiego - dodał, wymieniając m.in. Radę Główną Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Krajową Reprezentację Doktorantów oraz Parlament Studentów RP.