Jak wiemy wielu pracodawców niechętnie zatrudnia osoby jeszcze uczące się z różnych powodów – czy z powodu koniecznych częstych wyjść w trakcie pracy na uczelnie, czy z powodu młodego wieku, czy także ze względu na brak stażu pracy.

- Istnieje jednak równie szerokie grono pracodawców zainteresowanych zatrudnianiem studentów, dlatego wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom żaków szukających pracy i umożliwiamy im precyzyjne wyszukiwanie ofert, jednocześnie dajemy możliwość pracodawcom, aby ich ogłoszenia były bardziej spersonalizowane - podkreśla Olaf Furmanek, Dyrektor Marketingu Pionu Internet Wydawnictwa Polskapresse.

Uczelnia wyższa to już jednak nie problem dla pracodawców – coraz częściej szukają oni osób uczących się. Są w stanie przymrużyć oko jeśli chodzi o wyjścia z pracy na uczelnię i sesje. Sami chcą kształtować od podstaw pracownika, niż brać kogoś z doświadczeniem i manierami. Według wielu pracodawców młodzi ludzie są bardzo podatni na ukierunkowanie.
Pracodawcy zatrudniający osoby uczące się do 26 roku życia na umowę zlecenie, nie muszą odprowadzać składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ponieważ te podlegają pod ubezpieczenie społeczne swoich rodziców. Nieistotne jest przy tym to, czy osoba studiuje w trybie dziennym, wieczorowym czy zaocznym oraz na jakiej uczelni się kształci.

Dodatkowo zatrudnienie na podstawie umowy zlecenie jest dla pracodawcy korzystniejsze niż umowa o pracę, gdyż pozwala na zaoszczędzenie wielu kosztów związanych z zatrudnianiem pracowników. Pracodawca nie musi ponosić wydatków na wynagrodzenia za czas choroby i urlopu, nadgodziny czy odprawy w przypadku rozwiązania umowy. Ponadto, taka umowa jest znacznie prostsza przy dokumentacji. Oprócz formalnych zalet zatrudnienia żaka o wiele ważniejsze są korzyści niewymierne: studenci są mobilni, bardzo energiczni, znają się na nowych technologiach, Internet mają w małym palcu, wielu zna języki, a także potrafią wprowadzić świeże i innowacyjne pomysły do firmy.

Nie bez powodu wielkie międzynarodowe korporacje organizują programy praktyk, w czasie których studenci mają możliwość prowadzenia własnych projektów, faktycznie wpływając na jakość pracy w firmie i jej kształt.

Aby ułatwić sobie szukanie pracy warto skorzystać na przykład z nowych funkcjonalności w serwisie praca.gratka.pl ze specjalną wyszukiwarką ofert. Dialog między pracodawcami a studentami szukającymi pracy stanie się bardziej płynny, a zainteresowani będą mogli sprawnie i szybko aplikować.

 ]]>