Historia biblioteki sięga XVI wieku. Jej księgozbiór liczy obecnie ponad 400 tys. woluminów. Przeniesienie zbiorów do nowego budynku potrwa do września 2015 roku.


W obiekcie o łącznej powierzchni ponad 2,7 tys. mkw znalazły się m.in. magazyny z regałami o łącznej długości ponad 17,5 km. Budowę rozpoczęto w 2013 roku. Prace trwały 14 miesięcy. Inwestycja została sfinansowana przez poznańską archidiecezję.

Przeczytaj także: Stu najlepszym studentom rząd opłaci naukę za granicą


Magazyny biblioteczne zajmują trzy pierwsze poziomy obiektu. Powyżej znajdują się czytelnie z 50 stanowiskami pracy, oraz trzy pokoje do indywidualnego studiowania księgozbioru. Ostatnie piętro zajmuje zaplecze techniczne biblioteki. W budynku znajdują się także pomieszczenia wydziałowego wydawnictwa, introligatornia oraz pokoje biurowe pracowników.


W uroczystości otwarcia wziął udział nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore, oraz metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.


Biblioteka wydziału teologicznego UAM jest najstarszą biblioteką uniwersytecką w Poznaniu. Jej historia sięga XVI wieku i jest ściśle związana z powstaniem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, które w tym roku świętowało 450-lecie istnienia. Nowożytna historia biblioteki sięga połowy XIX wieku, czyli czasów, kiedy dokonano restrukturyzacji poznańskiego seminarium.

Przeczytaj także: Staroń: trzeba być lubianym, aby wygrać


W zbiorach znajdują się przede wszystkim książki z dziedziny filozofii i teologii, biblistyki i historii Kościoła, psychologii, pedagogiki i nauk społecznych. W bibliotece zgromadzono m.in. kilkanaście tysięcy wydawnictw pochodzących z XVI i XVII wieku.


Inicjatywa budowy nowej biblioteki zbiegła się w czasie z planami przeprowadzenia generalnego remontu całego seminarium duchownego w Poznaniu. Plany przyspieszyła awaria wodno-kanalizacyjna, która trzy lata temu spowodowała zniszczenie magazynów i części zbiorów bibliotecznych. W wyniku zalania uszkodzonych zostało 40 tys. woluminów i archiwalne roczniki czasopism, których nie udało się już uratować.


„Woda przyszła i przewróciła półki. To wszystko zatonęło. Kontenerami wywoziliśmy makulaturę, która do niczego nie była już zdatna” – powiedział w trakcie otwarcia abp Gądecki.

Przeczytaj także: Absolwent traci ubezpieczenie zdrowotne po obronie pracy dyplomowej


Podczas uroczystości, metropolita poznański uhonorował medalem Optime Merito Archidioecesis Posnaniensis wieloletniego dyrektora biblioteki, współtwórcę bibliotecznych zbiorów ks. Feliksa Lenorta. Wyróżnienie to jest przyznawane osobom w szczególny sposób zasłużonych dla archidiecezji poznańskiej. (PAP)