Polska misja do Brazylii organizowana jest w ramach organizowanej przez resort nauki kampanii „Ready, Study, Go! Poland”, która od 2012 r. wspiera umiędzynarodowienie polskich uczelni. "Celem marcowej misji do Brazylii jest zainteresowanie brazylijskich studentów polską ofertą akademicką oraz zachęcenie ich do aplikowania na studia w naszym kraju w ramach programu stypendialnego +Nauka bez granic+” - informuje na swojej stronie internetowej Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W wyprawie do Brazylii wezmą udział przedstawiciele Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. W skład polskiej delegacji wejdą przedstawiciele trzech uniwersytetów, sześciu uczelni technicznych, czterech uczelni medycznych. W Brazylii zaprezentują się też: uczelnia przyrodnicza, wojskowa, jedna uczelnia niepubliczna i zawodowa.

W programie wizyty znalazło się ponad 15 wydarzeń – w tym m.in. spotkania ze studentami, władzami wiodących brazylijskich uczelni, prezentacje oraz udział w targach. Na Uniwersytecie Krajowym w Brasilii zorganizowany zostanie „polski dzień”. Jego częścią będą spotkania z przedstawicielami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Brazylii, Ministerstwa Technologii i Innowacyjności, Ministerstwa Spraw Zagranicznych Brazylii, wykładowcami i kierownikami wydziałów Uniwersytetu Krajowego w Brasili, brazylijskimi instytucjami naukowymi i przedstawicielami lokalnej Polonii.

W Kurytybie na południu Brazylii zorganizowane zostaną m.in. spotkania z władzami i kadrą naukową Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego oraz studentami i pracownikami Katedry Języka Polskiego na Uniwersytecie Federalnym Parany. Tam również odbędzie się m.in. pierwsza lekcja języka polskiego oraz mini-targi polskich uczelni. Podobne spotkania odbędą się także w Rio de Janeiro.

W tych dwóch miastach Polska będzie promowała ofertę rodzimych uczelni na wiodących targach edukacyjnych w Brazylii - Salão do Estudante. Uczestniczy w nich ponad 500 wystawców z 20 krajów, a odwiedza około 90 tys. studentów oraz przedstawicieli instytucji zajmujących się edukacją.

Do brazylijskiego programu stypendialnego „Nauka bez granic” (Ciência sem fronteiras) Polska przystąpiła w październiku 2013 roku. Jest on skierowany głównie do studentów nauk ścisłych oraz technicznych, medycyny, informatyki i umożliwia najzdolniejszym brazylijskim studentom kształcenie na najlepszych światowych uniwersytetach. Założeniem programu jest utworzenie aż 110 tys. stypendiów naukowych do roku 2015 na całym świecie. O stypendia z programu „Nauka bez granic” mogą ubiegać się studenci brazylijscy odnoszący sukcesy w naukowych konkursach lub mający własny dorobek naukowy.

Z okazji misji edukacyjnej do Brazylii uruchomiona została też nowa wersja strony www.go-poland.pl, także w portugalskiej wersji językowej.

ekr/ ula/