W ramach Polskiego Ładu zapowiedziano, że rząd przygotuje wieloletni program finansujący zorganizowanie i działania Międzynarodowej Akademii Kopernikańskiej - forum współpracy naukowej oraz programów kształcenia dla polskich i zagranicznych uczonych, zwłaszcza w takich dziedzinach jak medycyna, astronomia, fizyka czy matematyka, a także program kształcenia w tych dziedzinach.

Więcej na temat Polskiego Ładu: 
Polski Ład - niższe podatki, więcej pracy i większe wydatki na rozwój>>
 http://polskilad.pis.org.pl/>>

 

Łatwiej o kredyt studencki

Zapowiedziano też zmiany w prawie bankowym, umożliwiające udzielanie kredytów osobom, które potrzebują środków do utrzymania się w trakcie studiów w Polsce lub za granicą, a są pozbawione stałych dochodów. Studencki kredyt to rozwiązanie, które w innych krajach funkcjonuje od dawna, powinno być dostępne również w Polsce. Po okresie studiów pieniądze będą zwracane z narastającą ratą dostosowaną do rosnących przychodów absolwentów.

Rząd zapowiada utworzenie sześciu klastrów sektorowych wspieranych przez odpowiednie programy uczelniane, dodatkowe finansowanie i ekspertów branżowych:

  •     biotechnologia i MedTech - Warszawa i Łódź,
  •     pojazdy niskoemisyjne i komponenty – województwo śląskie i dolnośląskie,
  •     elektronika – Poznań,
  •     chemia – Szczecin i Police,
  •     IT – zdecentralizowany klaster Warszawa, Lublin, Kraków, Gdańsk, Wrocław,
  •     przemysł zbrojeniowy – Rzeszów, Mielec, Stalowa Wola.

 

Powstanie platforma zawierającą bazę informacji na temat wszystkich dostępnych stypendiów lub staży. Pomysł jest wzorowany na rozwiązaniu

 

2023 ROKIEM NAUKI

Rząd zapowiedział ogłoszenie roku 2023 rokiem nauki z uwagi na 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Kluczowym punktem przygotowań do obchodów byłaby budowa kilkudziesięciu małych „Centrów Nauki Kopernik” w powiatach lub związkach powiatów.

Czytaj także:
Rzymkowski: Nie ma projektu o Międzynarodowej Akademii Kopernikańskiej>>
Prof. Izdebski: Akademia Kopernikańska to niepotrzebna rewolucja w nauce>>