Piątkowa Gala zgromadziła wielu gości oraz najważniejsze tego wieczoru osoby - nominowanych w ośmiu kategoriach: NGO, Kultura studencka, Studencki Projekt Roku, Studia bez Barier, Juwenalia, Naukowy Projekt Roku i Media Studenckie. Nagrodę w kategorii Dziennikarz przyznała Kapituła ProJuvenes.

Głosowanie odbyło się za pośrednictwem aplikacji na Facebooku. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt tysięcy osób.

- To już trzecia gala ProJuvenes. Cieszy nas, że te nagrody co roku wywołują większe emocje. Tegoroczne wydarzenie jest wpisane w 20-lecie PSRP, tym bardziej zależało nam na nagrodzeniu wysiłków, które są podejmowane na wielu uczelniach w Polsce. Dziękujemy również Grupie PZU, która była partnerem głównym ProJuvenes 2015 - mówił Mateusz Mrozek, przewodniczący PSRP.

W kategorii organizacji pozarządowych zwycięzcą okazała się Fundacja na Rzecz Integracji Środowiska Akademickiego Miasta Poznania „Jeden Uniwersytet”. Organizacja zwyciężyła między innymi z takimi stowarzyszeniami jak AZS, ELSA, ESN, NZS czy Studenckie Forum BCC.

Już po raz drugi bezkonkurencyjny w kategorii Media Studenckie okazał się Niezależny Miesięcznik Studentów MAGIEL. Nagrodę w imieniu redakcji odebrał Redaktor Naczelny, Paweł Drubkowski.

Nagrodę w kategorii Kultura Studencka otrzymała IŚA czyli Integracja Środowisk Studenckich – organizacja studentów czterech śląskich uczelni artystycznych, w których skład wchodzą Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, ASP w Katowicach, Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz Wydział Tańca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

W kategorii Studia bez barier nagrodę otrzymało Zrzeszenie Studentów Niepełnosprawnych UAM „Ad Astra” z Poznania, zajmujące się organizacją aktywności dla studentów z niepełnosprawnościami. Nagrodę w tej kategorii wręczył Jakub Waszak z Komisji ds. Niepełnosprawności PSRP, który złożył również podziękowania na ręce Przewodniczącego, Mateusza Mrozka za motywacje do aktywności w Parlamencie.

Szczególne emocje wzbudziła nagroda w kategorii Studencki Projekt Roku 2015. Otrzymali ją uczestnicy projektu Po marzenia na Hel, którzy przejechali na rowerach całą Polskę, by zebrać pieniądze na operację dla niedowidzącej Klaudii.

Naukowym Projektem Roku został projekt Heart – Heart Embryology and Anatomy Research Team. Przedstawiciel projektu, Imię i nazwisko, zwracał uwagę na ogromną rolę PSRP w promowaniu projektów naukowych.

Nagroda, która co roku wzbudza największe emocje – w kategorii Juwenalia – powędrowała do reprezentantów Politechniki Wrocławskiej, który organizują najbardziej rozpoznawalne wydarzenie na Dolnym Śląsku – Wittigalia.

Dziennikarzem Roku została Katarzyna Wójcik z „Rzeczpospolitej”. Dziennikarka w słowach podziękowania zapewniała, że wciąż będzie pisać o studentach i wspierać działalność PSRP. Nagrodę wręczył Przewodniczący Parlamentu, Mateusz Mrozek.

Źródło: Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej