“Żyć, ale nigdy się nie starzeć” - taką maksymę przekazał papież Franciszek studentom rzymskich uczelni podczas nieszporów w bazylice św. Piotra w przeddzień rozpoczęcia Adwentu. Mówił, że nie można żyć bez wyzwań, przestrzegał przed przeciętnością i nudą.

“Nie można żyć bez patrzenia na stojące wyzwania, nie odpowiadając na nie. Ten, kto nie patrzy na nie, nie stawia im czoła, nie żyje” - stwierdził Franciszek. Następnie wezwał: „Proszę, nie obserwujcie życia z balkonu, wmieszajcie się tam, gdzie czekają wyzwania, rozwój, walka z ubóstwem, walka o wartości, tyle batalii, które spotykamy każdego dnia”.

Prosił studentów świeckich i papieskich uczelni z Wiecznego Miasta: “Nie pozwólcie się okraść z młodzieńczego entuzjazmu”.

„Miejcie odwagę iść pod prąd” - radził Franciszek młodzieży. Przypomniał słowa błogosławionego Pier Giorgio Frassatiego: „Życie bez wiary, bez dziedzictwa, którego należy bronić, bez wspierania prawdy w stałej walce to nie jest życie, ale starzenie się. Nigdy nie możemy się starzeć, musimy żyć”.

Przed kazaniem papież wysłuchał z uwagą wystąpienia jednego z rektorów uczelni, który ostro skrytykował poziom szkolnictwa wyższego we Włoszech, nękanego – jak mówił - przez cięcia w nakładach, „podporządkowanego agencjom ratingowym i posłusznego wobec finansów”. Profesor mówił o tym, że niektórzy studenci pracują na czarno, by zrobić na studia i ogłosił „śmierć klasy średniej” we Włoszech.