Jeżeli, otrzymywane przez studenta  stypendium za wyniki w nauce, spełnia warunki, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 39 u.p.d.o.f. tj. którego zasady przyznawania zostały zatwierdzone przez właściwego ministra, wówczas bez względu na wysokość otrzymanego stypendium będzie ono zwolnione z opodatkowania.

Na podstawie art. 27f ust. 4 w związku z art. 27f ust. 6 u.p.d.o.f. odliczeniu od podatku podlega tzw. ulga z tytułu wychowywania pełnoletniego dziecka do ukończenia 25 roku życia uczącego się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym dziecko (student) nie uzyskał dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, z wyjątkiem renty rodzinnej.

W praktyce oznacza to, że rodzic ma prawo do ulgi prorodzinnej, jeżeli dziecko pobiera stypendium zwolnione od opodatkowania, bez względu na wysokość tego stypendium. Jeżeli jednak stypendium jest opodatkowane, wówczas ulga będzie przysługiwała pod warunkiem, że stypendium nie przekroczyło kwoty 3089 zł rocznie.

Cały artykuł dostępny na stronie www.podatki.abc.com.pl