Wojewódzki Urząd Pracy (WUP) w Gdańsku informuje, że Europejskie Targi Pracy online są pierwszymi wirtualnymi targami organizowanymi w Polsce przez urząd pracy.
Kierownik Wydziału Pośrednictwa Pracy WUP w Gdańsku, Paweł Bardon zwrócił uwagę w rozmowie z PAP, że "targi online są nowatorskim sposobem komunikacji i pośrednictwa wśród bezrobotnych i poszukujących pracy". Przyznał, że z takiego pośrednictwa mogą skorzystać osoby, które potrafią komunikować się za pośrednictwem internetu. Poinformował, że w wirtualnych targach ma wziąć udział kilka firm zagranicznych, a do dyspozycji będzie kilkadziesiąt ofert pracy.
 
Poinformował także, że targi pracy online mogą być organizowane dzięki platformie www.europeanjobdays.eu stworzonej na zlecenie KE, z której mogą korzystać poszczególne państwa. Wyjaśnił, że na portalu pracodawcy mogą publikować swoje oferty pracy, a poszukujący pracy, którzy się zarejestrują, zamieszczają swoje CV.
 
Wirtualne targi pracy dają możliwość rozmowy, "liveczat", z zagranicznymi pracodawcami oraz doradcami EURES (Europejskie Służby Zatrudnienia) np. z Wielkiej Brytanii, Szwecji i Holandii. Poszukujący pracy muszą wcześniej zarejestrować się na platformie.
 
W czasie wirtualnych targów odbędą się też prezentacje na temat warunków życia i pracy oraz sytuacji na rynku pracy w Danii, Norwegii, Irlandii, Niemczech i Hiszpanii. Doradcy EURES powiedzą np. o tym, w jakich branżach można najłatwiej i najtrudniej znaleźć pracę. Bardon poinformował, że prezentacje także będą dostępne w internecie. "Osoby, które nie będą mogły osobiście uczestniczyć w warsztatach na terenie targów, będą mogły je obejrzeć na żywo i nawet zadać pytanie online" - dodał. Prezentacje odbędą się po polsku i angielsku.
 
Wirtualne targi pracy towarzyszą Międzynarodowym Pomorskim Metropolitalnym Targom Pracy i Przedsiębiorczości, w których ma wziąć ok. 200 wystawców, w tym 20 z zagranicy. Wystawcy mają przedstawić ok. tysiąca ofert (ok. 3 tys. miejsc pracy). Najwięcej ofert pracy jest z branż: stoczniowej, transportowej, informatycznej i handlowej. Wśród wystawców są m.in. Lotos, Intel, Kemira, Biedronka i Remontowa Shipbuilding. W targach uczestniczą też agencje pracy.
 
Poprzednie dwie edycje targów odwiedzało po ok. 10 tys. osób. Europejskie Targi Pracy online oraz Pomorskie Metropolitalne Targi Pracy i Przedsiębiorczości odbędą się w środę w AmberExpo w Gdańsku w godzinach od 10 do 14. Natomiast w czwartek w Grodzisku Owidz k. Starogardu Gdańskiego odbędzie się Europejski Dzień Pracy. 
Bardon wyjaśnił, że to wydarzenie nie będzie miało charakteru targów pracy ale da możliwość rozmowy z doradcami EURES na temat podjęcia pracy za granicą, m.in. w Hiszpanii, Danii, Francji, Niemczech, Czechach i Norwegii. "To jest szansa na rozmowę dla kogoś, kto myśli o wyjeździe do pracy za granicą, kto chciałby się zorientować, jakie są szanse i możliwości pracy, w jakich branżach" - dodał. Doradcy zawodowi będą także pomagać w sporządzeniu CV oraz podpowiedzą jak szukać pracy i jak zaprezentować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. (PAP)