Filozofię i etykę będzie można studiować na wydziale historyczno-socjologicznym UwB. Przygotowano 30 miejsc - powiedziała w rozmowie z prof. Małgorzata Kowalska, kierowniczka zakładu filozofii współczesnej i społecznej, w ramach którego będzie działał nowy kierunek.

Kowalska powiedziała, że filozofia i etyka jest filozofią sprofilowaną, ukierunkowaną przede wszystkim filozofię etyki, ale też filozofię polityki, gospodarki czy społeczeństwa. "To kierunek interdyscyplinarny" - dodała. Jej zdaniem filozofia w takiej formie będzie bardziej atrakcyjna dla obecnych kandydatów na studia.

Absolwenci tego kierunku będą mogli znaleźć pracę, np. jako nauczyciele etyki. Profesor mówiła, że obecnie rośnie zainteresowanie tym przedmiotem, ale nie zawsze osoby, które go prowadzą, mają odpowiednie wykształcenie. Studenci będą też przygotowani do pracy jako nauczyciele filozofii. Oprócz tego, wybierając specjalizację dziennikarską, będą mogli znaleźć pracę w mediach czy instytucjach kultury.

Dwa lata temu władze Uniwersytetu w Białymstoku podjęły decyzję by zawiesić nabór na kierunku filozofia od roku akademickiego 2015/2016, jako powód podając małe zainteresowanie kandydatów oraz brak pieniędzy na prowadzenie tego kierunku. Decyzja ta była szeroko komentowana w środowisku akademickim w Białymstoku. W dyskusję włączyli się też przedstawiciel świata nauki i kultury, którzy napisali list do minister nauki w obronie filozofii. Ostatecznie jednak władze uczelni podjęły decyzję, aby w miejscu filozofii uruchomić nowy kierunek. 

Źródło: PAP