Wiceminister Skuza podkreślił, że podpisanie umowy na dofinansowanie budowy dwóch wydziałów UWM to ważne wydarzenie dla rozwoju uczelni. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) dofinansuje budowę kwotą 10 mln zł.

"Ministerstwo pokazuje przez to kierunek działań, czyli reformy szkolnictwa wyższego w Polsce. Moja wizyta potwierdza, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego popiera rozwój uczelni regionalnych, że jesteśmy za zrównoważonym rozwojem i nie zamierzamy doprowadzać do rozwoju tylko największych ośrodków akademickich" - powiedział wiceminister nauki Sebastian Skuza.

Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. Ryszard Górecki przypomniał, że uczelnia zabiegała o budowę nowej siedziby dwóch wydziałów od sześciu lat. Obecnie studenci Wydziałów Nauk Społecznych oraz Prawa i Administracji uczą się w trzech różnych lokalizacjach, po zakończeniu inwestycji będą mieć zajęcia w jednym miejscu, na terenie kampusu studenckiego Kortowo, przy ulicy Warszawskiej, będącej drogą wjazdową z kierunku Olsztynka.

Budynek z płaskim dachem, częściowo podpiwniczony, będzie mieć od 2 do 4 kondygnacji nadziemnych. Jego maksymalna wysokość wyniesie ok. 18 metrów.

W budynku zaprojektowano 6 klatek schodowych i 2 windy, a także podnośnik dla osób niepełnosprawnych. W obiekcie znajdą się m.in.: sale wykładowe, ćwiczeniowe, seminaryjne, komputerowe, sala sądowa, ćwiczeń form teatralnych, przedszkolna, logopedyczna, zajęć praktyczno-technicznych, sala muzyczna i laboratorium kryminalistyczne. Oprócz tego będą pomieszczenia techniczne i administracyjne, dziekanaty, pokoje pracowników dydaktyczno-naukowych.

Elewacja budynku będzie wykończona okładziną z cegły klinkierowej. Ma nawiązywać do zabytkowej architektury starej części Kortowa, ale będzie także współgrać z byłymi koszarami przy al. Warszawskiej.

Wykonawca będzie zobowiązany prowadzić inwestycję dwuetapowo. Najpierw powstanie część dla Wydziału Prawa i Administracji. Kiedy będzie już gotowa, prawnicy wyprowadzą się z budynku, który zajmują teraz. Dopiero wtedy będzie można zburzyć stary obiekt i w jego miejscu rozpocząć budowę nowego, do którego wprowadzi się Wydział Nauk Społecznych.

W nowej siedzibie uczyć się będzie ponad 6 tys. studentów. Według uczelni, są plany, by skomunikować tę część Kortowa, budując linię tramwajową. (PAP)