Jak poinformował na wtorkowej konferencji prasowej rektor łódzkiej Akademii Muzycznej Cezary Sanecki, w nowym budynku umieszczona zostanie biblioteka główna oraz fonoteka, a także Instytut Muzyki Eksperymentalnej ze studiem nagrań i laboratorium dźwiękowym, pracownia kształcenia słuchu i badań nad percepcją słuchową dzieła muzycznego, pomieszczenia dydaktyczne oraz sala koncertowa na 200 osób.

Rektor AM zaznaczył, że uruchomienie ośrodka w nowej siedzibie i z wyposażeniem, które będzie systematycznie unowocześniane, pozwoli na otwarcie nowych kierunków studiów. Plany uczelni zakładają utworzenie w przyszłości kierunku produkcja muzyczna, we współpracy z łódzką szkołą filmową. Wkrótce – już w nowym obiekcie - rozpocznie się nabór studentów na dwa nowe kierunki: dyrygentura oraz musical i choreografia.
 
Obiekt Regionalnego Ośrodka Kultury, Edukacji i Dokumentacji Muzycznej powstał poprzez rewitalizację starej kamienicy stojącej w sąsiedztwie głównej siedziby akademii przy ul. 1 Maja i dobudowanie do niej części z salą koncertową i Instytutem Muzyki Eksperymentalnej. Obie części połączone są oszklonym patio i systemem kładek.
 
Prace budowlane trwały rok i kosztowały ponad 30 mln zł, z czego ponad 19 mln pochodziło z dofinansowania unijnego. Na terenie uczelni prowadzona jest jeszcze rewitalizacja jej głównej siedziby: zabytkowego pałacu Karola Poznańskiego i otaczającego go parku. Na ten cel przeznaczono 22 mln zł (w tym 15 mln zł dofinansowania UE).
 
W ubiegłym roku oddano do użytku nowoczesną salę koncertową Akademii Muzycznej przy ul. Żubardzkiej. Koszt tej inwestycji wyniósł 44 mln zł. W sumie na realizację wszystkich projektów unijnych na terenie uczelni wydano 130 mln zł. (PAP)