W Polsce w Erasmusie+ uczestniczy 259 uczelni. Do tej pory pieniądze wypłacane z tego programu nie były obciążane daninami. To się jednak zmieniło. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przesłało do szkół wyższych pismo, które nie pozostawia złudzeń. Muszą one obowiązkowo odprowadzić podatki i składki ubezpieczeniowe od części stypendiów, które będą wypłacane naukowcom w nowej unijnej perspektywie. Uczelnie są zbulwersowane.

Resort nauki, powołując się na wyjaśnienia ministra finansów poinformował rektorów, że z danin na rzecz państwa jest zwolniona tylko część stypendium wypłacana z unijnego programu Erasmus+. Przy czym ulga przy stypendiach dla osób czasowo przebywających za granicą dotyczy wyłącznie wysokości stanowiącej równowartość diety z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju.
 
Zobacz: Kłopoty z finansowaniem Erasmus +>>>
 
To oznacza, że granicę zwolnienia określa rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce strefy budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. z 2013 r. poz. 167). Od pozostałych środków trzeba odprowadzić daninę do fiskusa i ZUS.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna