"Jest to program skierowany do osób, które mają już minimum pięcioletnie doświadczenie managerskie. Realizujemy go już od dwudziestu lat i mamy już ponad 1100 absolwentów" - powiedziała o zwycięskim programie Sylwia Hałas-Dej z Akademii Leona Koźmińskiego.

 
Uczelnia prowadzi monitoring losów absolwentów wszystkich programów MBA realizowanych przez uczelnię - obecnie jest ich już 3300. "Losy absolwentów śledzi również między innymi Financial Times, który ocenia ten program bardzo wysoko w skali światowej" - powiedział dr hab. Grzegorz Mazurek z Akademii Leona Koźmińskiego.
 
Drugie miejsce w rankingu zajął program Canadian Executive MBA (CEMBA) prowadzony przez warszawską Szkołę Główną Handlową, a trzecie – program Warsaw – Illinois Executive MBA Uniwersytetu Warszawskiego (zwycięzca ubiegłorocznego rankingu). Ranking uwzględnił 30 programów MBA oferowanych przez polskie uczelnie.
 
Ranking został przygotowany przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. Pełne wyniki rankingu znajdują się na stronie: www.mba.perspektywy.pl
 
Poniżej pierwsza dziesiątka rankingu:
1. Executive MBA – Akademia Leona Koźmińskiego;
2. Canadian Executive MBA (CEMBA) – Szkoła Główna Handlowa w Warszawie;
3. Warsaw – Illinois Executive MBA – Uniwersytet Warszawski;
4. Executive MBA – Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej;
5. Program MBA Poznań-Atlanta – Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu;
6. Koźmiński MBA z semestrem specjalistycznym – Akademia Leona Koźmińskiego;
7. Executive MBA Marketing and Management – Krakowska Szkoła Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie;
8. Franklin University MBA (FUMBA) – Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu;
9. MBA-SGH – Szkoła Główna Handlowa w Warszawie;
10. International MBA – Krakowska Szkoła Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Warszawie.
 
Wszystkie programy z pierwszej dziesiątki uzyskały wskaźnik rankingowy powyżej 75 proc.
 
"Uważamy, że studia MBA są koniecznością, szczególnie wtedy, kiedy menedżer chce awansować na topowe stanowiska. Ewidentnie na podstawie naszych doświadczeń, rozmów z osobami, które piastują stanowiska prezesów największych firm, mniejszych firm, ten dyplom bardzo pomaga w awansie zawodowym. Jest to związane przede wszystkim z budowaniem bardzo szerokiej wiedzy na temat wszystkich aspektów managerskich organizacji, z nabywaniem doświadczeń zarówno od strony wykładowców, ale też innych managerów, którzy w takim programie uczestniczą" - powiedział dr hab. Grzegorz Mazurek z Akademii Leona Koźmińskiego. Dodał także, że dyplom MBA wpływa na zwiększenie zarobków.
 
Ranking opracowano pod nadzorem kapituły składającej się ze specjalistów z dziedziny zarządzania, finansów, HR i marketingu. Przewodniczącą kapituły była prof. Maria Romanowska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Ranking uwzględniał siedem grup kryteriów (m.in. merytoryczne cechy programu oraz opinię absolwentów i preferencje pracodawców), składających się łącznie z 26 wskaźników. "Bierzemy pod uwagę tylko te programy, które działają przynajmniej dwa lata, mają już absolwentów, i które były aktywne w minionym roku akademickim" - powiedziała przewodnicząca kapituły.