Polska Komisja Akredytacyjna (PKA) przygotowała już nowe kryteria i zasady oceniania jakości kształcenia na uczelniach (od uzyskanych not zależy prawo do prowadzenia kierunku). Są w trakcie konsultacji. Uwagi do nich można zgłaszać jeszcze do 27 listopada br. Mają zostać przyjęte na posiedzeniu komisji już 11 grudnia. Potem będą musiały zostać zatwierdzone przez ministra.


– Główna różnica w stosunku do zasad obecnie obowiązujących polega na tym, że inne kryteria oceniania będą dotyczyły kierunków prowadzonych na profilu praktycznym, a inne tych na ogólnoakademickim – wyjaśnia prof. Marek Rocki, przewodniczący PKA.

Przeczytaj także: Wiarygodność polskich dyplomów pod znakiem zapytania >>>
Przeczytaj także: Absolwent traci ubezpieczenie zdrowotne po obronie pracy dyplomowej >>>


W przypadku studiów praktycznych komisja sprawdzi np. czy uczelnia właściwie dobrała miejsce odbywania staży do kierunku. Z kolei o profilu ogólnoakademickim zweryfikuje, czy szkoła wyższa zapewniła studentom udział w badaniach naukowych.


Jednym z proponowanych wymogów jest konieczność nawiązywania współpracy ze środowiskiem społeczno-gospodarczym, w tym pracodawcami.


– Uważamy, że uwzględnienie tego kryterium jest jak najbardziej wskazane – mówi Zofia Andrykiewicz-Feczko z biura pełnomocnika ds. jakości kształcenia z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Przeczytaj także: Zwara: nie pierwszy raz adwokatura zmienia zakres działalności >>>
Przeczytaj także: Umieszczenie oferty zastępstwa w internecie pod lupą palestry >>>

Szkoła wyższa będzie również zobligowana do korzystania z rezultatów monitoringu losów zawodowych swoich absolwentów. Taka wiedza jest potrzeba uczelniom do oceny jakości i przydatności wiedzy jaką zdobyli absolwenci w jej murach. Polska Komisja Akredytacyjna będzie też zwracała uwagę na akredytacje i certyfikaty uzyskane w wyniku oceny przeprowadzonej przez międzynarodowe i krajowe komisje branżowe oraz przez agencje akredytacyjne zarejestrowane w Europejskim Rejestrze Agencji Akredytacyjnych (EQAR) lub te, z którymi komisja zawarła umowy o uznawalności.


Zdaniem prof. Marka Rockiego zaproponowane zmiany pozwolą na bardziej szczegółową ocenę polskich szkół wyższych.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna