– Nasi studenci są chwaleni i doceniani w świecie ze względu na poziom i stosunek do studiowania. Są znani z bardzo dobrego przygotowania – podkreśla minister nauki Lena Kolarska-Bobińska. – Od lat wygrywają światowe konkursy dla młodych konstruktorów czy programistów. Zbierają najlepsze oceny od globalnych pracodawców, którzy ze względu na ich potencjał decydują się na inwestycje w Polsce. To pokolenie, w które inwestujemy jak w najlepszą dla Polski lokatę na przyszłość.

„Generacja Przyszłości” to program Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wspierający wybitnych studentów. Adresowany jest do studiujących na naszych uczelniach młodych wynalazców, konstruktorów, programistów, a także innowatorów szukających nowych skutecznych rozwiązań w medycynie i naukach przyrodniczych, którzy reprezentują Polskę na międzynarodowych zawodach i konkursach.
 
 
Studenci uczestniczący w II edycji „Generacji Przyszłości” otrzymają wsparcie indywidualne w wysokości nawet 100 tys. zł lub zespołowe – do 400 tys. zł. Blisko 5 mln zł z konkursowej puli będą mogli przeznaczyć na pokrycie kosztów związanych m.in. z wyjazdami na światowe zawody, dobrym przygotowaniem do konkurowania z rówieśnikami z innych państw, zakupem drobnej aparatury naukowo-badawczej, odczynników lub innych środków niezbędnych do realizacji projektu.
 
Spośród 62 wniosków, które wpłynęły do resortu nauki w ramach II edycji programu „Generacja Przyszłości” wyłoniliśmy 26 zwycięskich projektów z zakresu nauk ścisłych, technicznych, przyrodniczych i medycznych, które w tym roku otrzymają dofinansowanie. Wśród laureatów konkursu po raz kolejny dominują studenci uczelni technicznych (14 projektów). Najwięcej liderów przyszłości odnaleźliśmy na Politechnice Łódzkiej, Wrocławskiej, Warszawskiej oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (12 wyróżnionych projektów, w których w sumie weźmie udział kilkudziesięciu studentów).
 
 
W I edycji programu „Generacja Przyszłości” sfinansowaliśmy 31 projektów. Jej laureaci mają na swoim koncie wiele sukcesów. Wśród nich znajdują się m.in. konstruktorzy łazika marsjańskiego Hyperion z Politechniki Białostockiej, który wygrał prestiżowy konkurs University Rover Challenge w USA dwa lata z rzędu – w roku 2013 i 2014, czy wreszcie studenci z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy stanęli na podium 37. Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym (ACM ICPC) w 2013 r.
 
II edycja programu „Generacja Przyszłości” w liczbach:
- Budżet: ok. 4,93 mln zł
- Liczba wniosków zgłoszonych: 62
- Liczba wniosków dofinansowanych: 26
- Liczba uczelni realizujących wyróżnione projekty: 13
Uczelnie realizujące więcej niż jeden projekt (ranking uczelni):
- Politechnika Łódzka - 3
- Politechnika Wrocławska - 3
- Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie - 3
- Politechnika Warszawska - 3
- Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie - 2
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu - 2
- Politechnika Śląska - 2
- Politechnika Białostocka - 2
- Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu - 2
Typ uczelni:
- Politechniki: 17
- Uniwersytety: 5
- Uniwersytety medyczne: 2
- Inne: 2
 
Wykaz projektów wyróżnionych w II edycji programu "Generacja Przyszłości" znajduje się w załączeniu i jest dostępny pod poniższym linkiem>>>
 
Źródło: www.nauka.gov.pl