Min.Gowin: jakość usług prawniczych nie spadnie

Chciałbym wszystkich uspokoić – nie powinniśmy się obawiać spadku jakości, ponieważ wzrost konkurencji wymusi jej podniesienie - mówi minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Proces otwarcia dostępu do wykonywania zawodów prawniczych został rozpoczęty już przez moich poprzedników; obecne propozycje to jedynie korekta - twierdzi minister Gowin w wywiadzie dla kwartalnika "Causa". Ideą, która przyświeca nam w pracach nad ustawą deregulacyjną, jest ułatwienie dostępu do wielu zawodów. W przypadku profesji prawniczych chcemy, aby zwiększyła się liczba osób, które mogą je wykonywać – proponujemy w związku z tym poszerzenie ścieżek pozaaplikacyjnych, umożliwiających podejście do egzaminu zawodowego.

Nie planujemy jednak całkowitego otwarcia zawodów prawniczych. Często pytany jestem o skutki deregulacji i ewentualny spadek jakości usług. Chciałbym wszystkich uspokoić – nie powinniśmy się obawiać spadku jakości, ponieważ wzrost konkurencji wymusi jej podniesienie. Takie są prawa rynku. W dodatku, w przypadku zawodów prawniczych, fachowość i profesjonalizm kandydatów weryfikuje przecież ostatecznie wspomniany egzamin. Po wprowadzeniu zmian deregulacyjnych jednym z jego elementów będzie część polegająca na przygotowaniu prawnej opinii na temat naruszenia etycznych standardów przez pełnomocnika, tj. zasad wykonywania zawodu.

Katarzyna Żaczkiewicz

Źródło: Causa

Artykuł pochodzi z serwisu: www.LEX.pl

Data publikacji: 16 sierpnia 2012 r.