Skąd pomysł na takie obchody Międzynarodowego Dnia Mediacji w Lublinie? Pyta Natalia Kurek, Ambasador Student.lex.pl na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Tydzień Mediacji, jak i Międzynarodowy Dzień Mediacji obchodzone corocznie to doskonała okazja by promować idee mediacji i alternatywnych metod rozwiązywania sporów. My jako studenci, zrzeszeni w Kole Naukowym Mediacji i Negocjacji, wzięliśmy czynny udział w obchodach tego dnia, prezentując nasze stoiska na trzech wydziałach UMCS, na których każdy zainteresowany mógł dowiedzieć się czegoś więcej na temat mediacji. Mamy nadzieję, że co roku liczba osób świadomych czym jest mediacja, jakie są jej zalety oraz jak z niej korzystać, będzie rosnąć - także dzięki naszym działaniom - mówi wiceprezes Koła, Bartosz Dymicki.

17 października, członków Koła można było spotkać na ulicach Lublina, gdzie przeprowadzali wśród mieszkańców ankiety dotyczące znajomości mediacji oraz korzystania przez nich z mediacji - jej wyniki zostaną upublicznione już wkrótce!

Wśród osób, które polubiły fanpage Koła Naukowego Mediacji i Negocjacji zostały rozlosowane nagrody. Do akcji włączyły się lokalne media Radio Centrum i Radio Lublin.

Słów kilka o mediacji

Obchody Międzynarodowego Dnia Mediacji mają na celu popularyzację wśród społeczeństwa alternatywne sposoby rozwiązywania sporów. Sama tradycja obchodzenia Międzynarodowego Dnia Mediacji istnieje na świecie już od 2005 roku. Inicjatorem święta jest Association for Conflict Resolution, czyli Amerykańskie Stowarzyszenie Profesjonalistów w Rozwiązywaniu Konfliktów. W Polsce co roku do akcji włączają się sądy, prokuratury oraz organizacje pozarządowe. Tego dnia mają miejsce konferencje, spotkania i warsztaty poświecone mediacji. Można skorzystać z bezpłatnych porad i opinii mediatorów oraz pogłębić swoją wiedzę z zakresu alternatywnych form rozwiązywania konfliktów.

Więcej informacji o mediacji znajdziesz na portalu informacyjnym dla mediatorów oraz osób zainteresowanych tematyką mediacji >> Mediae.pl.