Konkurs był częścią programu edukacyjnego "Problemy prawa? Prosta sprawa!", stworzonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Do tej pory w programie uczestniczyło ok. 1,5 tys. uczniów szkół ponadpodstawowych. Zakwalifikowane szkoły mogły wybierać między dwoma blokami tematycznymi zajęć: cywilnym oraz karnym. Były one prowadzone zdalnie przez prawników oraz pracowników naukowych wyższych uczelni, a ich zwieńczeniem było przygotowanie scenariusza rozprawy sądowej i nagrania symulacji w oparciu o zagadnienie wylosowane po zakończeniu zajęć. 

 

Min. Warchoł: Prawo będzie wam towarzyszyło na co dzień 

Ostatecznie komisja konkursowa, w której skład weszli m. in. sędziowie i prokuratorzy, wyłoniła dwie zwycięskie prace. Wyróżniła też trzy inne. 

- Nagrodzono uczniów z XIX Liceum Ogólnokształcącego im. Mariana Mokwy w Gdańsku i IV Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach. Natomiast wyróżnienia otrzymali uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Nr 1 im. Janusza Korczaka w Łańcucie, Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Społecznych w Wołowie oraz z Technikum Nr 2 w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. I Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte w Kartuzach - informuje resort sprawiedliwości. 

- Prawo będzie wam towarzyszyło na co dzień, bez względu na to, czy podejmiecie studia na tym kierunku. Wielkie gratulacje i słowa uznania za sukces w naszym projekcie – stwierdził wiceminister Marcin Warchoł podczas wręczenia nagród.