Uprawnionymi podmiotami do otrzymania kredytu są studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych oraz doktoranci uczelni publicznych i prywatnych. Kredyty studenckie wypłacane są w ratach miesięcznych (600 zł w każdym miesiącu) nie dłużej niż przez 10 miesięcy w roku (w okresie od października do lipca), z wyłączeniem okresów urlopów udzielonych zgodnie z regulaminem studiów. Kredyty studenckie udzielane są na okres nie dłuższy niż okres studiów, przy czym okres ten nie może przekroczyć łącznie 6 lat. W przypadku studentów studiów trzeciego stopnia (studia doktoranckie), okres ten może zostać przedłużony o kolejne 4 lata. O udzielenie kredytu studenckiego mogą starać się studenci, którzy rozpoczęli studia przed ukończeniem 25 roku życia.

Aby otrzymać kredyt należy do 15 listopada br. złożyć wniosek o udzielenie kredytu w jednym z banków (PKO Bank Polski S.A., Bank PEKAO S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A., SGB-Bank S.A.).


Do wniosku dołącza się zaświadczenie z uczelni o odbywaniu studiów, dokumenty wymagane do celów poręczenia kredytu, a także oświadczenie o aktualnej liczbie członków rodziny oraz oświadczenia lub zaświadczenia o uzyskanych dochodach z poprzedniego roku.


Formularz wniosku o kredyt oraz wzory oświadczeń o dochodach członków rodziny dostępne są w oddziałach ww. banków.


Przy obliczaniu dochodów studenta stosuje się te same zasady, co przy ubieganiu się o stypendium socjalne w uczelni. Dzięki temu oszczędza się czas na załatwianie formalności, bowiem te same zaświadczenia można wykorzystać dwukrotnie – zarówno składając wniosek o stypendia na uczelni jak i ubiegając się o kredyt studencki.


Katalog dochodów uwzględnianych przy ustalaniu dochodu przypadającego na osobę w rodzinie jest obszerny i rozbudowany. Sytuacja dochodowa każdego wnioskodawcy zależeć będzie od rodzajów, tytułów i źródeł dochodu jego rodziny.


Procedura udzielania kredytu w skrócie wygląda następująco:


1. Wybór banku w którym  zostanie złożony wniosek o kredyt,


2. Zdobycie zaświadczeniaz uczelni o statusie studenta/doktoranta,


3. Kompletowanie zaświadczeń o dochodach na osobę w gospodarstwie domowym (Urząd Skarbowy, Urząd Gminy),


4. Wypełnianie i składanie wniosku w banku kredytującym,


5. Szukanie wiarygodnych w oczach banku poręczycieli lub/i prośba o poręczenie BGK lub ARiMR,


6. Czekanie na decyzję o przyznaniu kredytu,


7. Dwa razy w roku przedstawianie bankowi ważnej legitymacji studenckiej.

 

Źródło: www.kredytstudencki.edu.pl