- Zachęcam państwa do tego, żebyście na tę nową ustawę popatrzyli od strony szans. Zależy nam wszystkim na zrównoważonym rozwoju Polski. Zasada zrównoważonego rozwoju - nie: zrównoważonej stagnacji, nie: utrzymania "status quo". Bo świat się rozwija" – mówił Gowin do naukowców z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach podczas wystąpienia na posiedzeniu Senatu uczelni.

Minister podkreślał, że nowa ustawa (ustawa 2.0) daje szansę, na taki rozwój.
- Ta ustawa jest zwieńczeniem wcześniejszych reform - kilku ustaw, które przyjęliśmy, nowych zasad finansowania uczelni, pewnych nowych rozwiązań organizacyjnych. I te reformy, wprowadzone w ciągu ostatnich dwóch lat, już dają efekty – zaznaczył Gowin.

Szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego przypomniał, że w pierwszym tysiącu najlepszych uczelni świata pojawia się obecnie 14 polskich uczelni, z czego pięć jest tam obecnych po raz pierwszy, ze polskie uczelnie się rozwijają.
- Wszystkim nam zależy na tym, żeby rozwijały się uczelnie nie tylko w tych największych ośrodkach akademickich - jak Kraków, Warszawa, Poznań czy Wrocław. Podkreślam - nie mniej ważne, równie ważne jest to, żeby w sposób systematyczny i systemowy rozwijały się uczelnie, ośrodki naukowe także w tych miastach, które dopiero aspirują do miana czołowych ośrodków akademickich w Polsce - podkreślił.(ms/PAP)

 
X

Ustawa 2.0


Potrzebujesz WIĘCEJ wiarygodnych informacji o zagadnieniu Ustawa 2.0? Sprawdź, co jeszcze na ten temat znajdziesz w LEX.
LEX Search – nowa wersja wyszukiwarki LEX z elementami sztucznej inteligencji. Chcesz łatwiej i szybciej znaleźć właściwe dokumenty?

Sprawdź, co zyskasz dzięki LEX Search >>