Opierając się w tym roku na opinii ponad 25 500 studentów, firma doradcza Universum udostępniła właśnie najnowszy ranking Idealni Pracodawcy 2013. W kategorii Biznes pierwszą pozycję zajmuje Ernst &  Young, a za nim plasują się Google Poland oraz PKO Bank Polski. W kategorii Inżynieria numerem jeden jest Grupa Skanska, a kolejne pozycje zajmują Budimex i KGHM Polska Miedź. Studenci IT na pierwszym miejscu postawili się Google Poland, a tuż za nimi na firmy Microsoft oraz IBM Polska. 

 – Na liście możemy dostrzec wielu dużych, globalnych pracodawców, ale polscy studenci dokonują również innych wyborów; przykładowo, aż 70% z nich chciałoby pracować w Polsce, co jest bardzo wysokim wynikiem w porównaniu do innych krajów. – komentuje Tomasz Krzywicki z  Universum w Polsce.
 
Jakie czynniki wpłynęły na takie wybory?
 
Im stabilniej, tym lepiej
 
Bardzo ważnym aspektem i jednym z głównych celów w przyszłej karierze jest to, by zatrudnienie było pewne i stabilne.  Firmy, które w oczach studentów są w stanie to zagwarantować lub są z tym kojarzone znajdują się wysoko w rankingach. To już od kilku lat jeden z najważniejszych czynników atrakcyjności pracodawcy w naszym kraju, co nie dziwi, jeśli weźmiemy pod uwagę wciąż niestabilną sytuację na rynku pracy, zwłaszcza wysokie wskaźniki bezrobocia wśród absolwentów.
 
– W większości pozostałych krajów, w tym w Niemczech, numerem jeden na liście celów zawodowych jest tzw. work-life balance, jednak polscy studenci nie cenią go aż w tak dużym stopniu. W zamian za to skupiają się tych atrybutach, które zapewnią im rozwój przyszłej kariery – wyjaśnia Tomasz Krzywicki. 
 
Według studentów kierunków biznesowych najbardziej atrakcyjne branże to bankowość, audyt i księgowość oraz media i reklama. Tym można tłumaczyć wysokie pozycje w rankingu  firm, należących do tzw. Wielkiej Czwórki – aż trzy znajdują się w pierwszej dziesiątce. Liderem pozostaje Ernst & Young, który zachował pierwszą pozycję z zeszłego roku. 
 
–  Jako firma zwracamy uwagę na dane dotyczące głównych czynników decydujących o atrakcyjności pracodawcy. Wyniki badań Universum potwierdzają, że studenci poszukują możliwości rozwoju zawodowego i osobistego, przyjaznego i dynamicznego środowiska pracy i traktują pierwsze zatrudnienie jako podstawa do zbudowania swojego doświadczenia i nabycia umiejętności, które przyczynią się do przyszłego ich sukcesu. – podkreśla Anna Woźniak, Recruitment Manager tegorocznego zwycięzcy. I dodaje: –  Zapewnienie takich właśnie warunków pracy dla młodych ludzi jest dla nas – Ernst & Young  – priorytetem. 
 
W grupie banków PKO Bank Polski wspiął się o 5 pozycji i znalazł się w pierwszej trójce.  – W zeszłym roku PKO Bank Polski ciężko pracował, aby zmienić postrzeganie firmy. Inną marką, której poczynania były bardzo widoczne jest Grupa PZU, notująca jeden z największych wzrostów w rankingu biznesowym. – zauważa Tomasz Krzywicki. 
 
Własny start-up
 
Tegoroczne badania pokazują też wzrost ducha przedsiębiorczości wśród młodych osób, szczególnie wśród studentów IT. 17% z nich chce założyć swój biznes albo pracować przy tworzeniu nowych projektów zaraz  po zakończeniu studiów. Tomasz Krzywicki wyjaśnia – Taką tendencję dostrzegamy też w innych krajach – w Rosji wspomniany wskaźnik wynosi 20%. To jedna z przyczyn, dla których wiele firm boryka się z trudnościami w znalezieniu dobrych pracowników sektora IT. 
 
Kryzys uderza w ranking inżynierów
Inżynieria i produkcja to najpopularniejszy wybór wśród studentów inżynierii. Jednocześnie, większość firm z sektora przemysłu samochodowego obniżyło swoje pozycje w rankingu. To prawdopodobnie odzwierciedlenie kryzysu ekonomicznego i faktu, że przemysł wykazuje w polskim rankingu generalną tendencję spadkową. – puentuje Tomasz Krzywicki. 
 
Za to praca w branży energetycznej zyskuje w rankingach młodych inżynierów (miejsca w pierwszej dziesiątce dla PGE i PGNiG). 
 
Branża budowlana wciąż jest  postrzegana jako mocna i perspektywiczna (pierwsze miejsce dla Skanska Grupa). Mimo delikatnego spowolnienia, nadzieja na nowe unijne fundusze strukturalne wpływa pozytywnie na całą branżę. Tomek Krzywicki podkreśla także, że firmy z tego obszaru (Skanska, Budimex czy Strabag) są bardzo aktywne na polu działań wizerunkowych, mocno współpracują z uczelniami, mają rozbudowane programy praktyk i staży, przez które wypracowały mocną pozycję na rynku atrakcyjnych pracodawców. Ewa Razowska z Skanska Grupa podkreśla jeszcze, że młodym ludziom częściej zależy na stabilizacji zatrudnienia oraz pracy u boku doświadczonego mentora, który od samego początku współpracy wyznaczy im jasne cele.
 
Cały czas dla młodych ludzi ważny jest zespół i panująca w nim atmosfera. Rzadziej natomiast pojawia się temat szybkiego pokonywania szczebli kariery, czy też wymian międzynarodowych. I dodaje: – W tym roku kandydaci na Program Praktyk Letnich Skanska przychodzą na rozmowy kwalifikacyjne bardzo dobrze przygotowani. Większość z nich świadomie wybiera pracodawcę i potrafi dokładnie sprecyzować, w jakim kierunku chce się rozwijać. Dla nas jest to oznaka dużej dojrzałości kandydatów oraz motywacji do pracy.
 
Informacja prasowa Universum. 
 
Wszystkie wyniki na stronie www.universumglobal.com