Jak powiedział w poniedziałek rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. Stanisław Adamczak na razie rozpoczęły się wykłady pilotażowe trwające zaledwie 50 minut, ale docelowo studenci pierwszego roku mają mieć pięć godzin wykładów z nowego przedmiotu.

Jak zaznaczył świeżo upieczeni studenci poznają na nich podstawowe zasady panujące na uczelni, czyli na przykład, w jaki sposób powinni zwracać się do wykładowców czy jak napisać prawidłowo pismo.

Studenci trzeciego roku z kolei będą mieli już 15 godzin zajęć Akademickiego Dobrego Wychowania. Jak zapowiedział prof. Adamczak będą na nich poruszane nie tylko problemy uczelniane, ale także życiowe, takie jak na przykład oświadczyny, organizacja wesela, nawet w jaki sposób i w jakie kieliszki nalewać wino czy w końcu jak ubrać się na rozmowę starając się o pracę. Jak dodał zajęcia będą obowiązkowe i zakończone testem.

Większe szanse na zdobycie pracy ma kandydat ubrany elegancko i zwracający się do przyszłego szefa "Panie Prezesie" niż ten, który przyjdzie w dżinsach i mówi "Proszę Pana" - przekonywał podczas konferencji prasowej prof. Adamczak.

Podczas zajęć studenci będą korzystać z wielu publikacji dotyczących dobrego wychowania oraz obejrzą filmy szkoleniowe przygotowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Politechnika Świętokrzyska jest najstarszą i jedyną państwową uczelnią techniczną w regionie świętokrzyskim. Kształci blisko 11 tysięcy studentów.