Najpóźniej w sierpniu trzeba zacząć szukać lokum na czas roku akademickiego. Najbardziej atrakcyjne oferty wynajmów zaczną znikać w tym czasie jak świeże bułeczki. Będzie to również okres kiedy ceny ofert mogą szybować do góry, dlatego warto wiedzieć jak nie dać się oszukać. Żacy mają tak naprawdę dwa wyjścia: akademik lub stancja w wynajętym mieszkaniu. Jeżeli zabraknie miejsc w akademiku to czasu na znalezienie mieszkania nie będzie wcale tak dużo.

1. Gdzie szukać ogłoszeń?

Najbardziej popularnym sposobem poszukiwania stancji są ogłoszenia zamieszczone  w Internecie. W serwisie nieruchomościowym ogłoszenia są zaktualizowane, dość szeroko opisane oraz posiadające rozbudowana galerię zdjęć. Takie możliwości oraz wiele innych daje najbardziej popularny serwis w branży nieruchomości Dom.Gratka.pl. Znajdziemy tutaj szeroki wachlarz ofert zarówno mieszkań do wynajęcia jak i pokoi. Serwis posiada w swojej bazie ponad 100 tys. ogłoszeń wynajmu mieszkań i pokoi.

Warto podczas poszukiwań stancji skorzystać z różnych funkcji wyszukiwania jakie daje serwis. W wyszukiwarce ogłoszeń możemy wybrać jakiego typu nieruchomości poszukujemy, czy jest to mieszkanie czy pokój, zawężenie lokalizacyjne można określić wybierając miejscowość i dzielnicę, a następnie preferowane ceny i powierzchnie lokali.

Wybierając wyszukiwarkę szczegółową istnieje możliwość zaznaczenia lokalizacji z dokładnością do ulicy na której chcielibyśmy mieszkać, a także oznaczenia jeszcze innych cech jakie nasza stancja powinna posiadać. Takimi mogą być m.in.: piętro, stan mieszkania, rok budowy czy poziom hałasu w mieszkaniu. Możemy wybrać również takie oferty, które posiadają zdjęcia, video lub są oznaczone na dołączonej do ogłoszenia mapie. Użytkownicy poszukujący nieruchomości do najmu bardzo często poszukują ich wybierając wyszukiwanie szczegółowe, dlatego tak ważne jest, aby dodający ogłoszenie wypełniali jak najwięcej pól na karcie dodawania ogłoszenia, ponieważ zwiększa to szansę na znalezienie klienta.

Oferty wynajmu mieszkania znajdziemy również w lokalnej prasie. Ogłoszenia tam zamieszczane są w specjalnych sekcjach ogłoszeniowych. Zawierają jednak informacje szczątkowe o lokalu, głównie w jakiej dzielnicy się znajduje oraz kontakt do właściciela.

Częstym sposobem informowania o mieszkaniu do wynajęcia są również ogłoszenia zamieszczane w punktach informacyjnych na uczelniach. Tam zamieszczają swoje oferty głównie osoby posiadające nieruchomość w bliskiej odległości od uczelni. W większości są to oferty od osób prywatnych.

2. Przez pośrednika czy samemu?

Zaletą poszukiwania mieszkania do wynajmu przez agencję nieruchomości jest to, że  pośrednik zna lokalny rynek i może dać wiele dobrych rad co do ceny i innych wymagań najemcy. Agencja nieruchomości potrafi również w profesjonalny sposób negocjować cenę najmu, załatwić wszystkie sprawy formalne związane z najmem, jednak należy wiedzieć, że za taką usługę będziemy musieli zapłacić najczęściej kwotę wynoszącą równowartość miesięcznego czynszu za najem. Przed podpisaniem umowy pośrednictwa w poszukiwaniu mieszkania na wynajem warto jeszcze tylko sprawdzić wiarygodność agencji na forach internetowych lub zapytać w stowarzyszeniach zrzeszających biura pośrednictwa, ponieważ zdarzają się nierzetelne biura pośrednictwa, które potrafią zawierać transakcje z najemcą bez zgody właściciela lokalu.

Poszukiwanie na własną rękę wiąże się niestety z osobistym zaangażowaniem się w śledzenie ofert w serwisach nieruchomościowych i innych miejscach, gdzie takie oferty się mogą pojawić. Samemu trzeba kontaktować się często z kilkudziesięcioma właścicielami mieszkań i osobiście trzeba wybierać się na umówione spotkania w celu obejrzenia lokalu. W tym przypadku koszty jakie poniesiemy to jedynie własny czas i pieniądze na dojazdy, jednak czasami są one niewspółmierne z tym ile czasu spędzimy na poszukiwanie.

3. Przebieramy w ofertach – czyli na co zwracać uwagę przy oglądaniu mieszkań

Mając listę interesujących lokali, warto umówić jak najwięcej wizyt jednego dnia. Jeśli oglądamy np.: mieszkanie w kamienicy, należy zwrócić uwagę jakie jest ogrzewanie – w takich budynkach zdarzają się piece kaflowe. Warto zwrócić uwagę na to, czy okna nie wychodzą na ruchliwą ulicę. Jeżeli mieszkanie zlokalizowane jest na dość wysokim piętrze - czy jest winda. Jeżeli masz pupila to należy poinformować właściciela o tym. Jeśli posiadasz auto, może mieszkanie ma dedykowane miejsce parkingowe. Oglądając mieszkanie warto zapytać również właściciela, które elementy wyposażenia mieszkania zostają, a które zostaną zabrane. Jeżeli osoby mające mieszkać w lokalu palą papierosy należy o tym poinformować właściciela i zapytać czynie ma nic przeciwko.

4. Tylko nie student! Czyli jak przekonać właściciela, że student to solidny najemca

Mit związany z problemami wynikającymi z wynajmu mieszkania studentom, choć nadal dość silnie utrwalony w przekonaniach wynajmujących, na szczęście przemija wraz z pojawiającymi się problemami właścicieli mieszkań z wynajmem swoich mieszkań. Nadal wiele osób nadal jest uprzedzonych do wynajmu mieszkań tej grupie klientów, ale należy jednak pamiętać o tym, że student to bardzo dobry materiał na długoterminowego wynajmującego.

Zalety wynajmowania mieszkania studentom:
•    ze studentem można podpisać umowę z góry na kilka lat. Dzięki temu mamy pewność, że po wakacjach nie będziemy musieli znów wystawiać ogłoszenia,
•    mieszkania studenckie pomieszczą nawet kilka osób, co w efekcie dla wynajmującego przynosi większy zysk,
•    student nie ma wielkich wymagań, nie potrzebuje drogich sprzętów AGD i RTV, wystarcza mu podstawowe wyposażenie, co jest dużą oszczędnością dla wynajmującego,
•    w umowie z osobami studiującymi możemy zawrzeć ubezpieczenie od ewentualnych szkód wyrządzonych podczas najmu, warto wcześniej zapoznać się z ofertami kilku firm ubezpieczających i wybrać najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia mieszkania – warto zauważyć, że najczęściej można ubezpieczyć się od zniszczeń stałych elementów lokalu, np.: ścian czy zalania; najemca jednakowoż może ubezpieczyć swój majątek znajdujący się w najmowanym lokalu, np.: sprzęt RTV czy inne wartościowe przedmioty.

5. Co powinieneś wiedzieć o umowie najmu?

Umowa najmu powinna zawierać protokół zdawczo - odbiorczy sprzętów i mebli znajdujących się w mieszkaniu oraz ich stanie technicznym. Należy sprawdzić czy w mieszkaniu znajdują się liczniki poboru energii, gazu i wody - wpisać ich wartości do umowy z dnia wprowadzenia się. Przygotowując umowę najmu, warto w niej zawrzeć ustalenia z wynajmującym, dotyczące remontów i modernizacji, jakie możemy w mieszkaniu wykonać na własną rękę. Najważniejsze jednak są zapisy dotyczące kwoty czynszu oraz terminu i formy jego regulowania. Gotowy wzór umowy najmu można znaleźć w serwisie Dom.Gratka.pl.

Właściciel lokalu może umowę najmu wypowiedzieć, jednak należy wiedzieć kiedy taka sytuacja jest możliwa. Jeżeli umowa została sporządzona na czas określony to umowa nie może zostać zerwana z innych przyczyn niż te zawarte w umowie, a takimi mogą być: podnajem mieszkania dla osób trzecich lub zaległości w czynszu – takie warunki zawarte w umowie i podpisane przez obie strony mogą być podstawą do rozwiązania umowy.

Jeżeli umowa najmu została zawarta na czas nieokreślony wówczas kodeks cywilny, regulujący wszelkie spory z tytułu takiej umowy, przewiduje trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Takie wypowiedzenie nie wymaga żadnego uzasadnienia ze strony właściciela mieszkania. Ponadto jeżeli najemca podpisując umowę na czas nieokreślony rażąco narusza warunki umowy, podobne do tych jak przy umowie na czas określony, czyli brak opłat czynszowych lub podnajem, a także narusza bezpieczeństwo i spokój innych lokatorów budynku, wynajmujący może wypowiedzieć umowę bez zachowania terminu wypowiedzenia.

6. Czynsz i opłaty

Przy podpisywaniu umowy najmu należy ustalić z właścicielem mieszkania co wchodzi w skład kwoty czynszu. Należy dowiedzieć się jak rozliczane są opłaty, np.: czy rachunki za wodę są zryczałtowane. Warto zapytać właściciela jakie są mniej więcej koszty stałych miesięcznych rachunków na podstawie doświadczeń poprzednich lokatorów. Można poprosić o przedstawienie rachunków z ostatnich miesięcy.
Warto wiedzieć jeszcze o jednym – czy wymagana jest kaucja, a jeżeli tak to jakie są warunki jej zwrotu. Zanim podpiszemy umowę, bardzo ważne jest również aby ustalić, kto odpowiedzialny jest za naprawę wszelkich występujących w czasie najmu usterek oraz kto za nie zapłaci. Jeżeli najemca chciałby odświeżyć lokal warto ustalić kto poniesie koszty takich działań.


Dom.Gratka.pl to serwis internetowy Grupy Wydawniczej Polskapresse. Obecnie największy i najpopularniejszy serwis ogłoszeniowy w Polsce. Od wielu lat jest liderem w swojej branży i plasuje się w czołówce na rynku internetowych ogłoszeń. Gratka.pl dysponuje największą w Polsce bazą ofert z rynku nieruchomości - ponad 1 000 000 ogłoszeń, jak również najbogatszą ofertą ogłoszeń motoryzacyjnych z kraju i zagranicy - przeszło 1 600 000 ofert. Serwis pozyskał do współpracy największą liczbę biur nieruchomości w Polsce - ponad 4000 oraz blisko 600 deweloperów.