Konkurs dla rad rodziców "Mam 6 lat" jest częścią ogólnopolskiej akcji informacyjnej, która ma przybliżyć ideę obniżenia wieku szkolnego rodzicom przedszkolaków. Nagradzano rady rodziców działające przy szkołach i przedszkolach, które najaktywniej i w najciekawszy sposób włączyły się w przygotowywanie dzieci sześcioletnich do podjęcia nauki w szkołach i przyjazną ich adaptację w pierwszych klasach. W konkursie udział wzięli rodzice z 264 przedszkoli i 410 szkół z całej Polski. Spośród wszystkich zgłoszeń nadesłanych na konkurs wybranych zostało 97 finalistów, a spośród nich - 32 laureatów.
"Ten konkurs to pilotażowy projekt włączania rodziców w pokazywanie pozytywnych zmian w polskich szkołach. Obniżenie wieku szkolnego to ważna i duża miana w polskim systemie edukacji. To szansa dla dzieci na harmonijny rozwój zgodny z ich możliwościami i potencjałem, na wcześniejsze odkrywanie ich talentów i zdolności a także na wcześniejsza diagnozę i pomoc w razie potrzeby" - mówiła podczas poniedziałkowej gali w warszawskiej galerii Porczyńskich minister edukacji Krystyna Szumilas.

"Obniżenie wieku szkolnego to zmiana niełatwa, bo wymagająca od całego środowiska szkolnego odejścia od długoletnich przyzwyczajeń. Ale to także zmiana, która dała niespotykaną wcześniej realnego wpływu rodziców na poprawę infrastruktury szkół" - mówiła Szumilas.

Szefowa resortu edukacji podkreśliła, że „obniżenie wieku szkolnego ma na celu danie dziecku szansy na lepszy rozwój”. Realizacja tego projektu została w zeszłym roku odsunięta o dwa lata, by w tym czasie samorządy, rodzice, nauczyciele i nadzór pedagogiczny lepiej się przygotowali do tego wyzwania – przypomniała.

W trakcie poniedziałkowej gali tytułem "Samorząd na 6" uhonorowano samorządy, na terenach których jest największa liczba sześciolatków w pierwszych klasach.

W kategorii "miasto wojewódzkie" wygrała Warszawa, gdzie 46 proc. z 14 762 sześcioletnich dzieci chodzi do pierwszej klasy. "Miasto na prawach powiatu" o największym odsetku sześciolatków w szkołach to Sopot (51 proc.), a "gmina miejsko-wiejska powyżej 30 tys. mieszkańców" to Grodzisk Mazowiecki (30,9 proc.). W kategorii "gminy miejsko-wiejskie do 30 tys. mieszkańców" wyróżniano Międzylesie (30,9 proc.), w kategorii "gminy wiejskie" - Raszyn (52 proc.), a w kategorii "gminy wiejskie do 5 tys. mieszkańców" - Dobroszyce, gdzie do pierwszej klasy chodzi 74 proc. miejscowych sześciolatków. (PAP)

aszw/ abe/

Akcję mającą na celu ułatwienie sześciolatkom bezstresowego podejmowania nauki organizuje także miesięcznik "Dyrektor Szkoły", który zaprasza do udziału w trzeciej edycji konkursu POMOST . Atrakcyjne nagrody czekają na osoby, które wystąpią z własnym pomysłem na pomoc sześciolatkom w adaptacji do szkolnych warunków. Prace konkursowe można przysyłać do końca sierpnia. Szczegóły dostępne  tutaj>>