W 2011 r. prawie 650 gimnazjalistów klas pierwszych z Ostrowa Wlkp. otrzymało niewielkie tablety z wgranymi podręcznikami, ćwiczeniami i wszystkimi wymaganymi lekturami. Według Sylwii Nowickiej z biura prasowego prezydenta miasta e-tornister jest pierwszym w kraju tak kompleksowym programem.

„We wszystkich gimnazjalnych bibliotekach zachowano podręczniki papierowe, stanowiące alternatywę dla tabletów. Projekt z tabletami połączony jest z akcją recyklingu i odzysku zużytych płyt CD, DVD, plastikowych korków, tonerów oraz papieru” – powiedziała Nowicka.

Dodała, że w ramach programu młodzież otrzymała bezpłatnie czytniki z wgranymi podręcznikami i lekturami. Urządzenia te zapewniają młodzieży również dostęp do zasobów Wikipedii oraz dają możliwość korzystania z internetu.

Zdaniem prezydenta miasta Jarosława Urbaniaka, zajęcia z laptopami są kolejnym elementem unowocześnienia miejscowych szkół, wzbogacającym edukację dziecka i pobudzającym jego aktywność. „Dzieci powinny od najmłodszych lat przyzwyczajać się do komputerów. Każdy uczeń musi mieć równe szanse, musi spotykać się w szkole z najnowocześniejszym sprzętem” – powiedział Urbaniak.

Jak poinformowała rzeczniczka marszałka województwa Anna Parzyńska-Paschke, w konkursie decydujące znaczenie ma innowacyjność projektu, jego szeroki zakres terytorialny oraz skala użyteczności społecznej i potencjał rozwojowy.

Ostrowski projekt uzyskał uznanie w kategorii „Mikro Przyszłości”. Nagrody w wysokości od 50 do 150 tys. zł w poszczególnych kategoriach zostaną wręczone podczas uroczystej gali, która odbędzie w najbliższy wtorek w Poznaniu.(PAP)

zak/ abe/