Szczegóły programu zaprezentowano w Katowicach podczas spotkania władz województwa z przedstawicielami samorządów, a poświęconego strategii rozwoju szkolnictwa zawodowego i zatrudnienia w woj. śląskim w nowej perspektywie finansowej na latach 2014-2020.
Głównym celem Program Rozwoju Szkolnictwa Zawodowego Woj. Śląskiego na lata 2014–2020 jest m.in. płynne i szybkie dostosowywanie oferty szkolnictwa zawodowego do potrzeb rynku pracy, unowocześnienie i polepszenie jakości kształcenia zawodowego w szkołach dla młodzieży oraz promocja szkolnictwa zawodowego.
"Analiza stanu szkolnictwa zawodowego wykazała, że w opinii pracodawców i instytucji otoczenia biznesowego oferta jest niedopasowana do potrzeb rynku pracy, szkoły nadal kształcą w zawodach nadwyżkowych, zwiększa się natomiast liczba zawodów deficytowych" - podkreślono w uzasadnieniu do projektu programu.
Zadaniem, jak podkreśliła Barbara Kubiak z wydziału europejskiego funduszu społecznego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, jest "kompleksowy rozwój szkolnictwa zawodowego" w województwie śląskim.
"Program zakłada nadążanie, czy współdziałanie, szkolnictwa zawodowego za potrzebami rynku pracy. Mamy nadzieję, że w tworzenie programów nauczania, dodatkowe praktyki i staże zaangażują się pracodawcy, bo bez nich nie da się tego zrobić. Po drugie musimy nasze szkoły i nauczycieli wprowadzić w nowoczesne technologie" - dodała Kubiak.
Wskazała też, że "w grę wchodzi" m.in. dodatkowe kształcenie nauczycieli zawodu. "Chcielibyśmy, żeby nauczyciele zawodów udawali się na staże do pracodawców, bo rzeczywiście bardzo często z racji tego, że koncentrują się tylko na pracy w szkole, powinni aktualizować swoje umiejętności, które z uwagi na postęp technologiczny stają przestarzałe" - dodała Kubiak.
Poinformowała, że być może oprócz studiów podyplomowych i kursów, nauczyciele będą mogli wziąć udział w odpłatnym stażu u pracodawcy. Staż taki mógłby się odbywać np. w okresie wakacyjnym.
Legitymacja zawodowa ułatwi znalezienie pracy za granicą>>
Kolejnym ważnym elementem tego programu - jak podkreśliła Kubiak - są "dobrej jakości" staże i praktyki uczniów u pracodawców. "Konieczna jest współpraca z pracodawcami, kształtowanie wśród młodzieży umiejętności poruszania się po rynku pracy a także zakładania swoich firm" - powiedziała.
Program, który jest obecnie w fazie konsultacji społecznych, zakłada też tworzenie klas i kierunków "zamawianych" przez pracodawców, modernizowanie oraz doposażanie szkolnej bazy i pracowni w nowoczesne urządzenia, organizowanie kursów przedmiotowych (np. zajęć wyrównawczych), które miałyby ułatwić uczniom techników zdanie matury. Przewiduje również angażowanie uczelni we współpracę ze szkołami zawodowymi, korzystanie z analiz rynku pracy przy przygotowaniu oferty szkół, wypracowanie szerszej współpracy z izbami i zrzeszeniami przedsiębiorców oraz cechami rzemiosł czy inkubatorami przedsiębiorczości, stałe monitorowanie regionalnego rynku pracy.
Uczestnicząca w spotkaniu wicemarszałek woj. śląskiego Aleksandra Skowronek powiedziała, że dzięki wdrożeniu (z pomocą środków unijnych) programu "zostaną stworzone korzystne warunki dla rozwoju szkolnictwa zawodowego" w woj. śląskim. "Liczymy, że te środki, które zostaną uruchomione w nowym rozdaniu, w perspektywie unijnej, przyczynią się do tego, że (…) nie będziecie patrzeć tylko przez pryzmat lokalnego rynku pracy i będziecie tworzyć nowe kierunki kształcenia zawodowego przez pryzmat danego subregionu. Nie możemy tylko i wyłącznie skupiać się na gminie, powiecie" - mówiła Skowronek zwracając się do przedstawicieli samorządów.
Strategia rozwoju szkolnictwa zawodowego powstaje w oparciu o wnioski i doświadczenia z realizowanego od 4 lat w woj. śląskim programu "Mam zawód – mam pracę w regionie", który potrwa do końca lutego. Objął on ok. 15 tys. uczniów z 258 zasadniczych szkół zawodowych i techników woj. śląskiego a jego celem jest m.in. podniesienie prestiżu oraz atrakcyjności szkolnictwa zawodowego. Realizowany jest przez Samorząd Województwa Śląskiego, Śląskie Kuratorium Oświaty, wspólnie z 30 powiatami i miastami na prawach powiatu. Jego wartość to ponad 64 mln zł.
Uczniowie skorzystali m.in. z doradztwa zawodowego, praktyk, staży, odwiedzili potencjalnych pracodawców, wzięli też udział w rozmaitych kursach, w tym również certyfikowanych. Dużym powodzeniem cieszyły się kursy prawa jazdy kat. B, grafiki komputerowej, projektowania stron internetowych, księgowości, obsługi kasy fiskalnej, wizażu, pilota wycieczek, carvingu i języków obcych. Część z tych ponad 64 mln zł została przeznaczona na doposażenie szkół zawodowych w materiały dydaktyczne oraz zakup sprzętu do pracowni praktycznej nauki zawodu (w tym m.in. warsztaty samochodowe, pracownie architektury krajobrazu).
Jak poinformowała zastępca dyrektora wydziału rozwoju regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Anna Jedynak na szkolnictwo zawodowe, w tym m.in. na kursy, staże zawodowe, praktyki, dodatkowe zajęcia w szkołach, czy doposażenie szkolnych pracowni zawodowych, w nowej perspektywie finansowej 2014-2020 dla woj. śląskiego, będzie można przeznaczyć ok. 100 mln euro, z czego większość środków pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (łącznie 85 proc.). W woj. śląskim jest ponad 700 szkół ponadgimnazjalnych, w tym 225 techników oraz 212 zasadniczych szkół zawodowych. (PAP)