Bytomscy radni podjęli w poniedziałek kilka uchwał, przywracających stan rzeczy sprzed zmian, wprowadzonych przez poprzednie władze, kiedy to technikum przeniesiono i włączono w strukturę Zespołu Szkół Mechaniczno–Elektronicznych. Celem zmian były oszczędności, przeciwko zmianom okupując szkołę, protestowali rok temu uczniowie oraz ich rodzice.

„W związku z postulatami środowiska szkolnego Technikum nr 4 im. Marii Skłodowskiej–Curie, dążącego do zachowania wielopokoleniowego dorobku edukacyjnego tej szkoły oraz potrzebami lokalowymi, wynikającymi ze specyfiki kształcenia w zawodach branży elektroniczno–energetycznej, zdecydowano o wyłączeniu Technikum nr 4 z Zespołu Szkół Mechaniczno–Elektronicznych i kontynuowaniu jego działalności jako samodzielnej placówki” – głosi uzasadnienie uchwały.

„To realizacja programu wyborczego prezydenta Damiana Bartyli, który obiecał to w kampanii wyborczej. Ponadto przeprowadzona ostatnio analiza wykazała, że oszczędności nie są wcale tak duże, wynoszą w skali roku tylko kilkadziesiąt tysięcy złotych” - powiedział PAP Adam Grzesik z biura prasowego Urzędu Miasta w Bytomiu.

W czerwcu ubiegłego roku odbyło się referendum w sprawie odwołania prezydenta Bytomia Piotra Koja (PO) i rady miejskiej. W przedterminowych październikowych wyborach zwyciężył działający na rzecz referendum i krytykujący m.in. zmiany w bytomskiej oświacie Bartyla, zgłoszony przez komitet Bis i Damiana Bartyli. (PAP)

lun/ abe/ bk/