Nadanie statutu Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

ZARZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 1 kwietnia 2021 r.
w sprawie nadania statutu Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Na podstawie art. 143 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. zarządza się, co następuje:
§  1. 
Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zwanej dalej "Kancelarią", nadaje się statut stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  2. 
Zarządzenia, decyzje i polecenia wydane na podstawie lub w związku z zarządzeniem, o którym mowa w § 4, pozostają w mocy do czasu wydania zarządzeń, decyzji i poleceń na podstawie lub w związku z zarządzeniem.
§  3. 
1. 
Szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzi reorganizację Kancelarii związaną z nową strukturą jej komórek organizacyjnych.
2. 
Kierujący komórkami organizacyjnymi Kancelarii opracują wewnętrzne regulaminy kierowanych przez siebie komórek organizacyjnych i przedłożą do zaopiniowania Dyrektorowi Generalnemu w terminie 21 dni od dnia wejścia w życie zarządzenia.
§  4. 
Traci moc zarządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 sierpnia 2015 r. w sprawie nadania statutu Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (M.P. poz. 762, z 2017 r. poz. 438 i 611 oraz z 2018 r. poz. 452).
§  5. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 15 kwietnia 2021 r.

ZAŁĄCZNIK

STATUT KANCELARII PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

§  1. 
1. 
Kancelaria jest organem pomocniczym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
2. 
Kancelaria wykonuje zadania wynikające z kompetencji Prezydenta określonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawach.
3. 
Kancelaria działa zgodnie z decyzjami i poleceniami Prezydenta.
4. 
Kancelaria zapewnia obsługę merytoryczną, organizacyjną, prawną i techniczną Prezydenta, Szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zwanego dalej "Szefem Kancelarii", Zastępcy Szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zwanego dalej "Zastępcą Szefa Kancelarii", Sekretarza Stanu lub Podsekretarza Stanu - Szefa Gabinetu Prezydenta, Sekretarza Stanu lub Podsekretarza Stanu - Szefa Biura Polityki Międzynarodowej, sekretarzy i podsekretarzy stanu.
§  2. 
1. 
Na czele Kancelarii stoi Szef Kancelarii, który kieruje jej pracami.
2. 
Zastępca Szefa Kancelarii, Sekretarz Stanu lub Podsekretarz Stanu - Szef Gabinetu Prezydenta, Sekretarz Stanu lub Podsekretarz Stanu- Szef Biura Polityki Międzynarodowej, sekretarze i podsekretarze stanu oraz Dyrektor Generalny kierują pracami Kancelarii w zakresie powierzonym przez Szefa Kancelarii.
3. 
Osoby na stanowiskach określonych w ust. 1 i 2 są członkami kierownictwa Kancelarii.
4. 
Szefa Kancelarii, Zastępcę Szefa Kancelarii, Sekretarza Stanu lub Podsekretarza Stanu - Szefa Gabinetu Prezydenta, Sekretarza Stanu lub Podsekretarza Stanu - Szefa Biura Polityki Międzynarodowej oraz sekretarzy i podsekretarzy stanu powołuje i odwołuje Prezydent.
5. 
Prezydent może ustanowić pełnomocnika do określonych spraw.
6. 
Szefa Kancelarii w czasie nieobecności zastępuje Zastępca Szefa Kancelarii, a w przypadku nieobecności Zastępcy Szefa Kancelarii, wskazany przez Szefa Kancelarii sekretarz lub podsekretarz stanu.
§  3. 
1. 
Szef Kancelarii wydaje zarządzenia, decyzje i polecenia.
2. 
Szef Kancelarii określa, za zgodą Prezydenta, w drodze zarządzenia, podział zadań oraz kompetencji członków kierownictwa Kancelarii.
3. 
Szef Kancelarii może imiennie upoważnić osoby na stanowiskach określonych w § 2 ust. 2, a także innych pracowników Kancelarii do załatwiania, w jego imieniu, spraw należących do zadań Kancelarii.
4. 
Szef Kancelarii, po uprzednim uzgodnieniu z Prezydentem, może powoływać zespoły, rady i kolegia do wykonania określonych zadań, ustalając ich nazwę, zakres, tryb działania oraz skład osobowy.
5. 
Szef Kancelarii może występować do Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego o zajęcie stanowiska lub wyrażenie opinii w sprawach związanych z zakresem działania Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
6. 
Liczbę etatów w Kancelarii na dany rok budżetowy ustala Szef Kancelarii za zgodą Prezydenta.
7. 
Podziału etatów między poszczególne komórki organizacyjne dokonuje Szef Kancelarii.
§  4. 
W skład Kancelarii wchodzą następujące komórki organizacyjne:
1)
Biuro Gabinetu Prezydenta;
2)
Biuro Szefa Kancelarii;
3)
Biuro Polityki Międzynarodowej;
4)
(uchylony);
5)
(uchylony);
5a)
Biuro Interwencyjnej Pomocy Prawnej i Listów;
6)
Biuro Kultury i Dziedzictwa Narodowego;
7)
(uchylony);
7a)
Biuro Dialogu, Samorządu i Rozwoju;
8)
Biuro Obsługi Organizacyjnej Prezydenta;
9)
Biuro Obywatelstw i Prawa Łaski;
10)
Biuro Odznaczeń i Nominacji;
11)
Biuro Prasowe;
12)
Biuro Prawa i Ustroju;
13)
Biuro Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą;
14)
Biuro Wydarzeń Krajowych;
15)
Biuro Wystąpień i Patronatów Prezydenta;
16)
Biuro Administracyjne;
17)
Biuro Finansowe;
18)
Archiwum Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
§  5. 
1. 
Organizację wewnętrzną Kancelarii, zakres zadań oraz tryb pracy komórek organizacyjnych określa regulamin organizacyjny Kancelarii nadany przez Szefa Kancelarii.
2. 
Kierujący komórką organizacyjną określa, w wewnętrznym regulaminie komórki organizacyjnej, strukturę oraz podział zadań wewnątrz komórki organizacyjnej.
3. 
Wewnętrzny regulamin komórki organizacyjnej zatwierdza Szef Kancelarii, po zaopiniowaniu przez Dyrektora Generalnego oraz zaakceptowaniu przez członka kierownictwa Kancelarii sprawującego nadzór merytoryczny nad komórką organizacyjną.
§  6. 
1. 
Kancelaria zapewnia obsługę administracyjno-organizacyjną Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa poprzez Biuro Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
2. 
Kancelaria zapewnia obsługę prawną i administracyjno-techniczną Wspólnej Komisji Orzekającej w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych oraz Rzecznika dyscypliny finansów publicznych właściwego dla tej Komisji.
3. 
Kancelaria zapewnia obsługę finansową Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024