united kingdom
ukraine

Komitet Wspomagający do spraw Prezydencji Rzeczypospolitej Polskiej w Radzie Unii Europejskiej

ZARZĄDZENIE Nr 161
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 23 grudnia 2024 r.
w sprawie Komitetu Wspomagającego do spraw Prezydencji Rzeczypospolitej Polskiej w Radzie Unii Europejskiej

Na podstawie art. 12 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2024 r. poz. 1050 i 1473) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Tworzy się Komitet Wspomagający do spraw Prezydencji Rzeczypospolitej Polskiej w Radzie Unii Europejskiej, zwany dalej "Komitetem".
2. 
Komitet jest organem pomocniczym Rady Ministrów.
3. 
Komitet działa od dnia 1 stycznia 2025 r. do dnia 30 czerwca 2025 r.
§  2. 
Do zadań Komitetu należy rozpatrywanie stanowisk związanych z realizacją 6-miesięcznego Programu Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w I połowie 2025 r. oraz z realizacją fiszek programowych w sprawach związanych z Polską Prezydencją w Radzie Unii Europejskiej w I połowie 2025 r.
§  3. 
1. 
W skład Komitetu wchodzą:
1)
przewodniczący Komitetu - minister właściwy do spraw członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej;
2)
wiceprzewodniczący Komitetu - sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wyznaczony przez ministra właściwego do spraw członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej;
3)
podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wyznaczony przez ministra właściwego do spraw członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej;
4)
pozostali członkowie Komitetu - po jednym przedstawicielu, w randze sekretarza stanu albo podsekretarza stanu, wyznaczonym przez:
a)
Ministra - Członka Rady Ministrów Macieja Berka, Przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów,
b)
ministra właściwego do spraw finansów publicznych,
c)
ministra właściwego do spraw gospodarki,
d)
ministra właściwego do spraw wewnętrznych,
e)
ministra właściwego do spraw zagranicznych;
5)
Stały Przedstawiciel Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej w Komitecie Stałych Przedstawicieli COREPER II;
6)
Zastępca Stałego Przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej w Komitecie Stałych Przedstawicieli COREPER I.
2. 
W pracach Komitetu może brać udział minister, o którym mowa w ust. 1 pkt 4. Jeżeli w pracach Komitetu bierze udział minister, wówczas wykonuje on prawa członka Komitetu zamiast wyznaczonego przedstawiciela.
3. 
Członek Komitetu, o którym mowa w ust. 1 pkt 4, może być zastępowany w pracach Komitetu przez upoważnionego przedstawiciela, w randze sekretarza stanu albo podsekretarza stanu.
4. 
Przewodniczący Komitetu może zapraszać do udziału w pracach Komitetu, z głosem doradczym, osoby, których wiedza i doświadczenie mogą być przydatne do wykonywania zadań Komitetu, w szczególności:
1)
przedstawicieli ministerstw i urzędów centralnych oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów;
2)
przedstawicieli innych podmiotów i organów, których obecność zostanie uznana za przydatną do wykonywania zadań Komitetu.
§  4. 
1. 
Do zadań przewodniczącego Komitetu należy w szczególności:
1)
zwoływanie posiedzeń Komitetu;
2)
przewodniczenie posiedzeniom Komitetu;
3)
ustalanie programu posiedzeń Komitetu;
4)
zlecanie sporządzenia ekspertyz, opinii, analiz oraz raportów na potrzeby prac Komitetu;
5)
wyznaczanie sekretarza Komitetu.
2. 
Przewodniczący Komitetu może powierzyć pozostałym członkom Komitetu wykonywanie określonych obowiązków służących realizacji zadań Komitetu.
3. 
W przypadku nieobecności przewodniczącego Komitetu posiedzeniu Komitetu przewodniczy wiceprzewodniczący Komitetu.
4. 
W przypadku nieobecności przewodniczącego Komitetu i wiceprzewodniczącego Komitetu posiedzeniu Komitetu przewodniczy członek Komitetu wskazany przez przewodniczącego Komitetu.
§  5. 
Komitet obraduje na posiedzeniach. Przewodniczący Komitetu, z własnej inicjatywy albo na wniosek członka Komitetu, może zadecydować o odbyciu posiedzenia przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.
§  6. 
1. 
Komitet podejmuje rozstrzygnięcia w drodze uzgodnienia stanowisk.
2. 
W przypadku braku uzgodnienia stanowisk rozstrzyga przewodniczący Komitetu.
3. 
Przewodniczący Komitetu może, z własnej inicjatywy albo na wniosek członka Komitetu, zarządzić podjęcie rozstrzygnięcia w trybie obiegowym.
§  7. 
1. 
Z posiedzenia Komitetu sekretarz Komitetu sporządza protokół.
2. 
Protokół podpisuje osoba przewodnicząca posiedzeniu oraz sekretarz Komitetu.
§  8. 
1. 
Organy administracji rządowej oraz jednostki im podległe oraz przez nie nadzorowane, na wniosek przewodniczącego Komitetu, udzielają Komitetowi, w ramach swoich kompetencji, pomocy przy wykonywaniu zadań Komitetu, w szczególności przedstawiają niezbędne informacje i dokumenty.
2. 
Przewodniczący Komitetu może zwracać się do innych podmiotów niż organy i jednostki, o których mowa w ust. 1, o udzielenie pomocy w pracach Komitetu.
§  9. 
Obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową Komitetu zapewnia Departament Komitetu do Spraw Europejskich w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
§  10. 
Udział w pracach Komitetu jest nieodpłatny.
§  11. 
Wydatki związane z działalnością Komitetu są pokrywane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej.
§  12. 
Traci moc zarządzenie nr 42 Prezesa Rady Ministrów z dnia 21 czerwca 2011 r. w sprawie Komitetu Wspomagającego do spraw Prezydencji Rzeczypospolitej Polskiej w Radzie Unii Europejskiej (M.P. poz. 564).
§  13. 
Zarządzenie traci moc z dniem 1 lipca 2025 r.
§  14. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2024.1093

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Komitet Wspomagający do spraw Prezydencji Rzeczypospolitej Polskiej w Radzie Unii Europejskiej
Data aktu: 23/12/2024
Data ogłoszenia: 23/12/2024
Data wejścia w życie: 24/12/2024