united kingdom
ukraine

Sposób postępowania z wiadomościami stanowiącymi tajemnicę państwową, zawartymi w oświadczeniach składanych przez kandydatów na posłów i senatorów Państwowej Komisji Wyborczej za pośrednictwem okręgowych komisji wyborczych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 10 lipca 1997 r.
w sprawie sposobu postępowania z wiadomościami stanowiącymi tajemnicę państwową, zawartymi w oświadczeniach składanych przez kandydatów na posłów i senatorów Państwowej Komisji Wyborczej za pośrednictwem okręgowych komisji wyborczych.

Na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej (Dz. U. Nr 40, poz. 271, z 1989 r. Nr 34, poz. 178, z 1990 r. Nr 34, poz. 198 oraz z 1996 r. Nr 106, poz. 496) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie reguluje sposób postępowania z wiadomościami stanowiącymi tajemnicę państwową, zawartymi w oświadczeniach o pracy lub służbie w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z nimi w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 10 maja 1990 r., składanych przez kandydatów na posłów lub senatorów, stosownie do przepisów ustawy z dnia 11 kwietnia 1997 r. o ujawnieniu pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z nimi w latach 1944-1990 osób pełniących funkcje publiczne (Dz. U. Nr 70, poz. 443), zwanych dalej "oświadczeniami".
2.
W zakresie uregulowanym w zarządzeniu do postępowania z wiadomościami stanowiącymi tajemnicę państwową, zawartymi w oświadczeniach, stosuje się przepisy zarządzenia nr 60/83 Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 czerwca 1983 r. w sprawie szczegółowych zasad i sposobu postępowania z wiadomościami stanowiącymi tajemnicę państwową i służbową.
§  3.
1.
Na wniosek przewodniczącego okręgowej komisji wyborczej wojewoda deleguje, do pomocy w przyjmowaniu przez komisję oświadczeń, pracownika kancelarii tajnej urzędu wojewódzkiego, posiadającego upoważnienie do dostępu do wiadomości stanowiących tajemnicę państwową oraz upoważnienie do odbioru i nadawania przesyłek tajnych, zwanego dalej "delegowanym pracownikiem", a także spowoduje wyodrębnienie oddzielnej szafy metalowej do przechowywania w kancelarii tajnej urzędu wojewódzkiego dokumentów z tym związanych.
2.
Pracownik, o którym mowa w ust. 1, nie może być zapoznany z treścią oświadczeń.
§  4.
1.
Przewodniczący okręgowej komisji wyborczej lub jego zastępca, po przyjęciu oświadczenia, dokonuje następujących czynności:
1)
wpisuje do dziennika korespondencyjnego (według wzoru Pu Wkt-101, oznaczonego klauzulą "tajne", przeszytego i opieczętowanego na końcu dziennika) kolejny numer sprawy, zgodnie z zasadami rejestrowania korespondencji tajnej (np. OKW Nr 1-0-1/97), imię i nazwisko osoby składającej oświadczenie, datę, potwierdzenie (w rubryce "uwagi") własnoręcznym podpisem przyjęcia oświadczenia; obok podpisu przewodniczącego okręgowej komisji wyborczej podpis może złożyć również osoba składająca oświadczenie,
2)
wpisuje numer sprawy w lewym górnym rogu oświadczenia oraz koperty zaadresowanej do Państwowej Komisji Wyborczej, zgodnie z zasadami rejestrowania korespondencji tajnej,
3)
umieszcza oświadczenie w kopercie, którą po zamknięciu stempluje pieczęcią komisji na wszystkich złączach koperty,
4)
zabezpiecza pieczęcie taśmą samoklejną (przeźroczystą) i umieszcza na kopercie klauzulę tajności.
2.
Sposób oznaczenia i zabezpieczenia koperty określa załącznik do zarządzenia.
§  5.
1.
Delegowany pracownik wpisuje przesyłkę do książki doręczeń przesyłek miejscowych (według wzoru Pu/Kn-9), wpisując następujące dane: data przesyłki, jej numer i adresat.
2.
Delegowany pracownik niezwłocznie zawozi przesyłkę, zgodnie z przepisami zarządzenia nr 56/83 Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 czerwca 1983 r. w sprawie zasad, trybu i sposobu przyjmowania, przewożenia, wydawania i ochrony dokumentów oraz innych przedmiotów zawierających tajemnicę państwową, do właściwej miejscowo placówki poczty specjalnej, która kwituje i potwierdza pieczęcią (do pakietów) fakt przyjęcia przesyłki.
§  6.
1.
W przypadku gdy niemożliwe jest niezwłoczne przekazanie przesyłki do placówki poczty specjalnej, przewodniczący komisji lub jego zastępca, w obecności delegowanego pracownika, składa przesyłkę wraz z książką doręczeń w wyodrębnionej szafie metalowej, znajdującej się w kancelarii tajnej urzędu wojewódzkiego.
2.
Po zamknięciu szafy przewodniczący okręgowej komisji wyborczej lub jego zastępca plombuje szafę swoją plombą i deponuje klucze, zgodnie z zasadami ustalonymi w urzędzie wojewódzkim.
3.
Następnego dnia przewodniczący okręgowej komisji wyborczej lub jego zastępca wraz z delegowanym pracownikiem - po sprawdzeniu plomby - otwierają szafę i przesyłka dostarczana jest niezwłocznie do placówki poczty specjalnej. Przepis § 5 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  7.
1.
Placówka poczty specjalnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie, po otrzymaniu przesyłki adresowanej do Państwowej Komisji Wyborczej, informuje niezwłocznie, drogą telefoniczną, Państwową Komisję Wyborczą o nadejściu takiej przesyłki.
2.
Osoba upoważniona przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej do odbioru i nadawania przesyłek tajnych odbiera przesyłkę z placówki, o której mowa w ust. 1.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

(pominięty)

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1997.43.427

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Sposób postępowania z wiadomościami stanowiącymi tajemnicę państwową, zawartymi w oświadczeniach składanych przez kandydatów na posłów i senatorów Państwowej Komisji Wyborczej za pośrednictwem okręgowych komisji wyborczych.
Data aktu: 10/07/1997
Data ogłoszenia: 18/07/1997
Data wejścia w życie: 18/07/1997