united kingdom
ukraine

Aktualna sytuacja finansowa i rynkowa.

UCHWAŁA
SEJMU POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ
z dnia 12 lipca 1988 r.
w sprawie aktualnej sytuacji finansowej i rynkowej.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej po analizie rządowej oceny aktualnej sytuacji finansowej i rynkowej wyraża poważne zaniepokojenie z powodu utrzymywania się od kilku lat niepowodzeń w równoważeniu gospodarki. Nie w pełni sprawdziła się w praktyce realizacja przyjętych przez Rząd założeń operacji cenowo-dochodowej. W pierwszych pięciu miesiącach 1988 r. nastąpiło ponadplanowe wzmożenie zjawisk inflacyjnych wraz z jednoczesnym pogłębieniem nierównowagi na rynku konsumpcyjnym, inwestycyjnym i zaopatrzeniowym. Ma to miejsce mimo ponadplanowego wzrostu produkcji przemysłowej, budowlanej i obrotów w handlu zagranicznym. Wskazuje to na niewystarczającą skuteczność mechanizmów regulacyjnych gospodarki. Nasiliły się postawy roszczeniowe, a jednocześnie ujawniła się tendencja do liberalizacji mechanizmów ekonomicznych.
Za szczególnie niekorzystne zjawiska Sejm uznaje:
-
utrzymywanie się w pierwszych pięciu miesiącach bieżącego roku wyraźnej przewagi wzrostu ponadplanowych przychodów ludności w stosunku do ponadplanowego wzrostu cen,
-
szybki wzrost siły nabywczej ludności przy wcześniejszym wyraźnym spadku zapasów w handlu,
-
osłabienie zachęt do oszczędzania przez ludność i przedsiębiorstwa, jako skutek zbyt niskiego oprocentowania oszczędności i kredytów oraz narastania zjawisk inflacyjnych i zmniejszanie siły nabywczej pieniądza,
-
postępujący spadek zaufania do polskiego pieniądza i wzrost zainteresowania lokowaniem oszczędności i dokonywaniem rozliczeń w walutach obcych,
-
utrzymywanie się deficytu w budżecie centralnym przy wzroście wolnych środków finansowych w przedsiębiorstwach,
-
zwiększanie się negatywnych konsekwencji zbyt powolnego zmniejszania udziału cen urzędowych w strukturze cen,
-
pogłębienie nieracjonalnych dysproporcji pomiędzy dochodami ludności w sferze budżetowej (edukacja, ochrona zdrowia, kultura) a dochodami ludności w sferze materialnej, zwłaszcza na skutek poważnego, ponadplanowego wzrostu płac w sferze materialnej, w której ponownie nastąpiło spłaszczenie dochodów.

Powyższe zjawiska i tendencje w gospodarce są sprzeczne z podstawowymi celami drugiego etapu reformy gospodarczej. Dalsze utrzymywanie się tych zjawisk, pogłębiających nierównowagę rynkową i finansową, może podważyć skuteczność wysiłków na wszystkich polach reformowania gospodarki. Narastanie nierównowagi ogranicza przymus ekonomiczny. Zamiast konsekwentnego przestrzegania wymogów ekonomicznych występuje ich liberalizacja. Szczególnie groźne jest występowanie nierównowagi i równocześnie wysokiej inflacji, co paraliżuje ekonomiczne mechanizmy reformy i zmniejsza społeczne poparcie dla niej.

Wobec zakresu i głębokości nierównowagi, poziomu inflacji oraz bardzo niskiego stanu zapasów w handlu, Sejm uznaje za niezbędne przyspieszenie podejmowania przez Rząd nadzwyczajnych rozwiązań i decyzji.

Doceniając dominujące - w aktualnej sytuacji - znaczenie wzrostu produkcji przemysłowych artykułów konsumpcyjnych dla równoważenia rynku, Sejm zaleca Rządowi intensyfikację działań na rzecz poprawy zaopatrzenia rynku.

Biorąc pod uwagę wyposażenie Rządu w nadzwyczajne uprawnienia i dostrzegając wysoce niekorzystny wpływ deficytu budżetowego na równoważenie gospodarki, Sejm zobowiązuje Rząd do podjęcia działań w celu poprawy salda budżetu państwa w 1988 r.

Zmiany w prawie

Rząd przyjął projekt ustawy likwidującej Centralną Informację Emerytalną

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, który umożliwi użytkownikom aplikacji mObywatel dostęp do danych o prognozowanej emeryturze – poinformowało we wtorek Ministerstwo Cyfryzacji. Projekt zakłada też uchylenie ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej.

Grażyna J. Leśniak 20.05.2025
Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1988.21.184

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Aktualna sytuacja finansowa i rynkowa.
Data aktu: 12/07/1988
Data ogłoszenia: 27/07/1988